Nesko Maden A.Ş.’den işçi ve sendika düşmanı inciler…

Nesko Maden A.Ş.’den işçi ve sendika düşmanı inciler…

Ücretleri, kıdem-ihbar tazminatları, sendikal örgütlenme hakları için yer altında ve üstünde direnişte olan Nesko Maden işçileri, direnişlerini kararlılıkla sürdürüyor. DİSK bugün direnişi ziyaret ederken, şirket de işçi ve sendika düşmanı bir açıklama yaparak çözümsüzlükteki ısrarını yineledi

Çanakkale’nin Yenice ilçesinde Nesko Maden A.Ş.’ye ait Yeraltı Maden ocağında çalışan işçilerin 4 aydır ödenmeyen ücretleri ve kıdem-ihbar tazminatlarının ödenmesi, güvenli ve insanca çalışma koşullarının yaratılması ve sendika düşmanlığına son verilmesi talepleriyle 26 Şubat’ta hem yerin 140 metre derinliğinde hem de yerüstünde başlattıkları direniş bugün bir haftayı geride bırakıyor.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun da aralarında bulunduğu DİSK heyeti bugün direnişçilerle dayanışmak için basın açıklaması yapmak üzere ocağın önüne gitmek istedi. Ocağa 7 kilometre kala önleri jandarma barikatıyla kesilen DİSK heyeti basın açıklamasını barikatın önünde gerçekleştirdi. DİSK yöneticilerinin, işçilerin ve ailelerin katıldığı açıklamada, hem DİSK adına hem aileler ve işçiler adına yapılan konuşmalarda direnişin nedenleri anlatılarak, işçilerin talepleri karşılanıncaya kadar dayanışma ve desteğin devam edeceği vurgulandı.

Şirketten sendikayı hedefe çakan açıklama

Öte yandan direnişin ses getirmesi üzerine önceki gün sendika temsilcileriyle görüşmeyi kabul eden, bu görüşmede işçilerin 2 aylık ücretlerini yatırdığı gerekçesiyle direnişin bitirilmesini isteyen ve bu isteği işçiler tarafından kabul görmeyen Nesko Madencilik, çözümsüz tutumunu sürdürüyor.

Bugün bir açıklama yapan şirket, sendika düşmanlığını sürdürerek, madende örgütlenen DİSK Maden Sen’i hedefe çaktı, direnişi ve sendikanın tutumunu patronların alışılmış söylemiyle hükümet düşmanlığına bağladı ve bir de tehdit savurdu.

Üretime zorunlu olarak ara vermişler!

Patlayıcı madde kullanım izin belgesinin 25 Aralık 2019’da iptal edildiğini, bu nedenle uzun bir süre üretime ara vermek zorunda kaldığını, yetişmiş nitelikli işçileri kaybetmemek ve çalışma barışının bozulmaması adına tüm işçileri o tarihten itibaren ücretli idari izne gönderdiğini ve ücret tahakkuklarını gerçekleştirdiğini söyleyen şirket, “Çalışılmayan yaklaşık üç aylık dönemde personel örgütlendirilerek DİSK’e bağlı DEV-MADEN SEN’ sendikasına üye olmuş ve sendikalaşma sürecine başlamışlardır. Söz konusu sendika ile sorun yaşanmaması adına da personelin çalışmadıkları dönemler dahil olmak üzere tüm ücret alacakları ödenmiş, bugün itibariyle mevcut personelin Ocak-2020 maaşları da hesaplarına yatırılarak işçilere karşı herhangi bir ücret-maaş borcumuz bulunmamaktadır” dedi.

Dev Maden Sen’le ilişkilenen işçilerin onun yönlendirmesiyle taleplerini çoğalttıklarını belirten ve sendikanın barajları aşamadığını vurgulayan şirket, “çalışmadığı için zaten ekonomik olarak zor durumda olan işletmemiz söz konusu talepleri karşılayamaz hale gelmiştir” diyerek işçi ve sendika düşmanı tutumunu mazur göstermeye çalıştı.

‘Sendikanın yönlendirmesiyle’

Talepleri karşılanamayan 40 işçinin yine sendikanın yönlendirmesiyle talepleri yerine getirilinceye kadar yeraltına inme ve oradan çıkmama kararı aldıklarını belirten şirket, “Burada basında yansıtıldığı gibi yeraltında olan personelin ‘iletişiminin kesildiği, yemek verilmediği, ücretlerinin ödenmediği’ gibi haberler gerçeği yansıtmamakta ve durum ile ilgili kamuoyunda şirketimiz aleyhinde olumsuz algı oluşturulmaya çalışılmaktadır” gerçeği çarpıtma ısrarını sürdürdü.

Olacaklardan onlar sorumlu değilmiş!

Valinin, kaymakamın, Alay komutanı ve siyasi parti temsilcilerinin işçilerle görüştüklerini, fakat bir çözüme ulaşılamadığını vurgulayarak, sorunu işçi ve sendikanın uzlaşmaz tutumuna bağlayan şirket, yerin altındaki işçilerin gerek iş sağlığı ve güvenlik tedbirlerinin alınamaması gerekse ilgili denetimlerin yapılamaması nedeniyle tehlikeyle karşı karşıya olduklarını, olacaklardan kendilerinin sorumluluğunun bulunmadığını vurgulayarak yine sendikayı hedef gösterdi.

‘Hükümetimizi yıpratmak istiyorlar’

İşçileriyle çalışmaya devam etmek istediğini, ayrılmak isteyenlere de tüm yasal haklarını ödemeye hazır olduğunu belirten şirket, “Burada yapılmak istenen yeterli çoğunluğu sağlayamayan DEV-MADEN SEN sendikası ile çeşitli örgütlerin bizler üzerinden ülke gündemine gelmek, hükümetimizi yıpratmaya çalışmalarından ibarettir” diyerek o tanıdık yandaşlık ipine sarıldı.

Sendikal çalışmayı ve işçilerin hakkını istemesini “ülke gündemine girmek”, “hükümetimizi yıpratmak” olarak tanımlayan şirket bununla da kalmadı, “Bu nedenle, bu süreçte işletmeyi zarara uğratan tüm şahıs ve kuruluşlara tazminat davası açacağımızı hakkımızı hukuk önünde arayacağımızı, bu süreçteki zararımızı talep edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.” diyerek sendika ve işçi düşmanlığını yasal hakları hiçe sayarak sürdürdü.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar