Nesko Maden işçileri tüm baskılara rağmen direndi, kazandı

Nesko Maden işçileri tüm baskılara rağmen direndi, kazandı

Çanakkale Yenice’de maden işçilerinin yerin 140 metre altındaki direnişi 7. gününde kazanımla sonuçlandı. İşveren işçilerin maaş alacaklarını ödedi. Şubat maaşı ve tazminatların ise 1 ay içinde ödeneceği vali ve kaymakam tarafından taahhüt altına alındı.

Çanakkale’nin Yenice ilçesinde Nesko Maden A.Ş.’ye ait Yeraltı Maden ocağında çalışan işçilerin 4 aydır ödenmeyen ücretleriyle kıdem-ihbar tazminatlarının ödenmesi, güvenli ve insanca çalışma koşullarının yaratılması ve sendika düşmanlığına son verilmesi talepleriyle 26 Şubat’ta hem yerin 140 metre derinliğinde hem de yerüstünde başlattıkları direniş, dün akşam taleplerinin kabul edilmesiyle sona erdi.

DİSK/Dev Maden-Sen dün gece yaptığı açıklamayla direnişin bittiğini duyurarak, sürecin takipçisi olacağını belirtti:

Dev Maden-Sen’in açıklamasında “NESKO maden isçilerinin direnişi bugün yapılan etkinliğin ardından Kaymakam’ın yeniden yeraltındaki işçi arkadaşların temsilcileri ile görüşüp işçi alacaklarının bugün ödemesi yapılan Ocak ayı maaşı ile birlikte önemli bir kısmının ödendiğini, geriye kalan alacaklardan Şubat ayı maaşı, kıdem tazminatı vb alacakların da bir ay içerisinde ödeneceğini söyleyerek bu sözün takibini Çanakkale valisi ve yetkili bakanların yapacağını belirtmiştir. Direnişteki arkadaşlarımız bu taahhüdü teminat sayarak direnişi sonlandırma kararı almışlardır.

Direnişin bitirilmesi için zincirleme devlet baskısı

Nesko Maden A.Ş. dün yaptığı açıklamada işçileri ve sendikayı hedefe çakmış, direnişin “hükümetin yıpratılması” için yapıldığını söyleyerek, hem işçilere hem de sendikaya dava açacağı tehdidinde bulunmuştu.

Devlet erkanının direniş boyunca işçiler üzerinde uyguladığı “bitirin” baskısı hatta İçişleri Bakanı’nın direnişin bitirilmesi yönündeki tutumunun bizzat Vali tarafından işçilere iletilmesiyle bu baskının pekiştirilme çabası Nesko’nun bu küstah tutumunun arkasında nasıl bir güç olduğunu gösteriyordu.

Direnişin devam ettiği 7 gün boyunca gerek kaymakam gerek Vali gerekse Alay Komutanı işçilerle gerçekleştirdiği görüşmelerde “bitirin” baskısı yaparak, sendikayı hedefe çaktı.

Bu süreçte işçiler tüm baskılara rağmen direnme kararlılıklarından vazgeçmedi. Süresi henüz dolmayan şubat ayı dışındaki ücret hariç tüm ücret alacakları ve diğer hakları ödendi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar