NESKO Madencilik’in sendika ve işçi düşmanlığına karşı yer altında direniş

NESKO Madencilik’in sendika ve işçi düşmanlığına karşı yer altında direniş

Çanakkale/Yenice’de faaliyet yürüten NESKO Madencilik’te çalışan işçiler, Dev Maden-Sen’e üye oldukları için yaşadıkları baskılar ve işçi kıyımına, Ocak’tan bu yana ücret alamamalarına karşı kendilerini ocağa kapatarak direnişe başladı

Çanakkale’nin Yenice ilçesinde faaliyet yürüten NESKO Madenciliğe ait bakır madeninde çalışan yaklaşık 40 işçi, 10 Ocak’tan bu yana alamadıkları ücretleri ve Dev Maden-Sen’e üye olan 11 arkadaşlarının çıkışlarının verilmesine karşı kendilerini maden ocağına kapatarak, direnişe başladı.

Sosyal medyadan paylaştıkları bir videoyla 26 Şubat’ta eylemlerine başladıklarını duyuran işçiler, “Burada iş durdurma kararı aldık. 2019 Aralık ayı ve 2020 Ocak aylarının maaşları duruyor. Bize Dev Maden-Sen sendikasına geçtik diye çıkış vermek istediler. 10 kişi çıkış aldı. Yerin altında şu an 33 arkadaşımız var. Biz yukarı çıkmayacağız. Hakkımızı sonuna kadar alacağız” ifadelerini kullandılar.

Bu arada yerin altına inmeyip, yukarda direnişe destek veren işçiler, maden firmasının ocaktaki diafon irtibatını kestiğini belirterek, ”40 arkadaşımızdan haber alamıyoruz, can güvenliklerinden endişeliyiz” bilgisi verdiler.

İSİG önlemlerinin olmamasına ve kötü çalışma koşullarına karşı sendikalaştılar

Yer üstünde direniş sürdüren işçiler, kötü çalışma koşullarına ve hiçbir işçi sağlığı ve iş güvenliği önleminin alınmamasına karşı sendikal örgütlenmeye gittiklerini, patronun istifaya zorlamak için baskı yaptığını anlatarak, arkadaşlarının hayatından endişe duyduklarını söylediler:

4 aydır maaşları alamadık. Çalışma koşullarının kötülüğü, iş yerinde hiçbir işçi sağlığı güvenliği tedbirleri alınmadığı için DEV MADEN-SEN’e üye olmaya başladık. İşveren işçilere sendikadan istifa etmeleri için baskı yapmaya başladı. Son 4 aydır da maaş ödemelerini yapmayan işveren, sendikadan ‘istifa etmezseniz maaşlarınızı ödemeyeceğim işyerini kapatacağım hepinizi işten atacağım’ şeklinde tehditler ile bizi sendikadan istifa etmeye zorladı. İşçilerin sendikadan istifa etmemeleri sonucunda dün 11 işçiyi işten attı. İşten atılan işçiler ve diğer sendika üyesi işçiler maaşları ödeninceye kadar ve işten atılan arkadaşları işe geri dönünceye kadar madenden ayrılmayacaklar. Bugün diafon bağlantısı kesildi. Hiç iletişim alamıyoruz. Yer altında 40 arkadaşımız var. Ve onları merak ediyoruz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar