Newroz ateşi yakıldı: Biz kazanacağız!

Newroz ateşi yakıldı: Biz kazanacağız!

Bakırköy’de yüz bini aşkın kişi Dehak’a karşı Kawa olduklarını haykırdı

İstanbul Newroz’u kitleselliği, coşkusu, genç ve kadın katılımının yoğunluğuyla Efrîn işgaline karşı güçlü bir mesaj oldu. Hafta içi olmasına rağmen Kürt emekçileri ve Türkiyeli devrimci-demokrat-ilerici güçlerin Newroz alanına akmış olması en çok da polisi çıldırttı. Daha girişte oldukça gergin olan polis ekipleri sarı-kırmızı yeşil renklerine, poşulara kırmızı görmüş boğa gibi saldırdı.

2018 Newroz’unda sadece alan ve çevresi polis ablukasına alınmadı. Metrobüsün kalktığı Kadıköy Söğütlüçeşme de dahil hemen tüm duraklarına yapılan polis yığınağı ve üst aramalarıyla kitle taciz edildi.

Giriş noktalarının her birine üçer polis barikatı ve arama noktasının konulduğu kutlamalardaki bu hazımsızlık, girişte gerçekleşen polis dayatmalarına tutum alan bir gencin işkenceyle gözaltına alınmasına ve dahası polisin silah çekmesine yansıdı. Bu saldırganlık kutlama boyunca altmışa yakın kişinin gözaltına alınmasına neden oldu. Partizan korteji polis engeline takılarak alana giriş yapamadı.

Alanın içine su ya da yiyecek satan seyyar satıcılar alınmayarak, insanlar mağdur edilmeye çalışıldı. Girişte kadınların kozmetik malzemelerinin alınmamasıysa yıldırma ve saldırganlığın en ilginç uygulamasıydı!

Çocukları, bayrakları, sloganları, yöresel giysileri ve isyan zılgıtlarıyla Newroz alanını dolduran Kürt emekçiler, Efrîn’i, Cizre bodrumlarını, Kobanê direnişini ve Newroz’un ruhunu oluşturan umudu-teslim olmama kararlılığını tüm davranışlarına yansıttılar. Alanın her bir noktasında halaylar kuruldu, ateşler yakılarak coşkulu zılgıtlar gökyüzüne salındı. İşgalci güçlerin Demirci Kava’nın Efrîn’deki heykeline saldırmalarına karşı öfke sloganlara yansıdı. Alandan sık sık “Hepimiz Demirci Kawa’yız!” sloganları haykırıldı.

“Eşitlik, kardeşlik, Kürt ulusuna özgürlük!” “Bıji Berxwedena Efrin”, “Dısa dısa serhildan azadiya Kürdistan!”, “Kürt ulusuna özgürlük, kahrolsun faşist diktatörlük” ve “Newroz pîroz be”sloganları ile alana giriş yapan Alınteri korteji “Biz kazanacağız!” pankartıyla Kürt gençleri ve emekçilerinin dikkatini çekti. Adeta bir ‘Newroz Hatırası’na dönen pankarta çokça “Evet, biz kazanacağız” tepkileri verildi.

 

Program Tertip Komitesi adına yapılan kısa konuşma ve özgürlük mücadelesinde ölümsüzleşenler anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.

Kutlamayı örgütleyen kurumlar adına hazırlanan ortak basın metninin Türkçesini EMEP İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, Kürtçesini ise Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Yönetiminden Mehmet Ali Soyal okudu.

Açıklamada, Newroz’un bir başkaldırı, isyan ve dayanışma günü olduğu vurgulanarak, halkların eşitlik çağrısı olduğu belirtildi. “Hemen barış istiyoruz” denilen açıklamada, “F16’ların, bombaların olmadığı, çocukların ölmediği bir dünya istiyoruz. Savaş politikalarına artık yeter, êdi bes e diyoruz” diye belirtildi. OHAL’e, KHK’lara, ihraçlara, doğanın talanına, kölelik yasalarına karşı mücadele vurgusunun yapıldığı açıklama,  “Tarih bütün despotlar, iktidarların geçici olduğunu göstermiştir. Halkların mücadelesi her zaman kazanmıştır. Daha önce başardığımız gibi yine başaracağız, yine başaracağız. Çünkü Newroz ateşi halkların özgürlük ateşidir. Biz her renkten yurttaşlar bu zulüm politikalarına karşı direneceğiz. Barış ve demokrasi taleplerimizin peşini bırakmayacağız. Demokrasi, eşitlik, özgürlük taleplerimiz için mücadele edeceğiz. Pankartlarımızı Newroz alanlarından 1 Mayıs alanlarına taşıyacağız. Yakın ateşi tutun özgürlük halayını. Özgürlük halayı tutuşsun alanda” sözleriyle sonlandı.

Ardından HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik Botan direnişçiliğinin soluğunu taşıdı. “Bijî berxwedana Botanê!” sloganı eşliğinde sahneye çıkan Birlik, bölge kentlerinin selamını getirdiğini belirterek, “Mehmet Tunç’un, Taybet Ana’nın, Cemile’nin selamlarını size getirdim” dedi. Hiçbir gücün halkın direnişi karşısında duramayacağını vurgulayan Birlik, “Tarih tekerrür ediyor. Ülkemiz üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Günümüz Dehakları Efrin’de genç kadınlarımızın ve çocuklarımızın kanını akıtmaya çalışıyor. Gençlerimiz zeytin ağaçlarının dalları gibi direnişi yükseltiyor. Her bir gencimiz Demirci Kawa ve Mazlum Doğan ruhu ile mücadele ediyor. Newroz özgürlük umudunun adıdır. Newroz özgür günlerin talebidir. Biz kardeşlik diyoruz kabul etmiyorlar. Eşitlik diyoruz kabul etmiyorlar. ‘Tank ve toplarla yıkacağız’ diyorlar. Bizler Demirci Kawa’yız. Kürt halkının tarihine bakın. Bu halk ne zaman boyun eğmiştir. Hiç bir tank ve topunuz bunun karşısında duramaz. Özgürlük kolay değil. Zor ve zahmetlidir. Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın dediği gibi ‘ya özgür bir yaşamı yaşayacağız ya da onurlu bir şekilde öleceğiz. Sayın Öcalan’ın Newroz’unu kutluyorum. Efrin’in, Mahabat’ın, Amed’in Newroz’u kutlu olsun. Özgür oluncaya kadar mücadelemizi büyütmeliyiz. Gün direnişi yükseltme günüdür. Gün Kürtlerin birliğinin yükseldiği gündür. Newroz pîroz be” diyerek konuşmasını sonlandırdı. Birlik’in sözleri “Şehit namirin!” ve “Bijî Serok Apo!” sloganları ile sık sık kesildi.

Birliğin ardından alan Grup Vardiya’nın ezgileriyle halaya durdu.

Daha sonra HDP İstanbul İl Yöneticisi Hevin Kınay cezaevinden gönderilen mesajlar okundu. Tutuklu milletvekilleri adına DTK Eş Başkanı Leyla Güven, DBP Eş Genel başkanları Sebahat Tuncel ve Mehmet Aslan, HDP önceki dönem Eş Genel başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, İmralı Heyeti üyesi ve HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken ile HDP eski Milletvekili Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Ayla Akat Ata’nın Newroz mesajlarına zulme karşı direnişin kazanacağı vurgusu öne çıktı. Tüm tiranların ve bugünün de Dehak’larının er ya da geç tarihin çöplüğüne gömülecekleri belirtilerek, Efrîn direnişi ve işgaline özel yer verildi.

Kürt halkının can bedeli yürüyüşünün durdurulamayacağı, tüm saldırılara rağmen bunun böyle olduğunun hayat tarafından gösterildiği ifade edilen mesajın devamında şu ifadelere yer verildi:


Halkların eşit ve özgür geleceğine yönelik AKP ve MHP faşizminin yürüttüğü işgal saldırıları her ne kadar ortak geleceğimizi tehdit ediyor olsa da zulmün olduğu her yer de özgürlük bilinci ve inancı ile kendini donatan çağdaş Kawa’lar bu faşizme karşı her ne pahasına olursa olsun direnecektir. 5 Nisan 2015 tarihinden bu yana, Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’a uygulanan ağırlaştırılmış insanlık dışı tecrit politikaları ile birlikte halklarımızın özgür geleceği susturulmaya çalışılarak teslimiyet dayatılmaktadır. 5 Nisan 2015 tarihinden beri tecrit politikası ile ülkemiz ve halklarımız, adeta bir savaş yaşamaktadır.


 

TÜM TÜRKİYE AĞIRLAŞTIRILMIŞ İNSANLIK DIŞI TECRİTE KARŞI ÇIKMALI


Eğer bu savaş Sayın Öcalan üzerinde sürdürülen tecrit ile başladıysa Sayın Öcalan’ın üzerindeki tecrit ve esaretin kırılması ile coğrafyamız barışa ve huzura erişebilir. Bunun için savaşa karşı tüm Türkiye halkları öncelikli olarak Sayın Abdullah Öcalan’ın üzerinde ki ağırlaştırılmış insanlık dışı tecrit politikalarına karşı çıkarak AKP ve MHP’nin savaş ve işgal operasyonlarına karşı durmalıdır. 


 

MUTLAKA KAZANACAĞIMIZIN SÖZÜNÜ VERİYORUZ


Bu temelde direnişin, dirilişin ve baharın coşkusu ile tüm halkımıza ‘Mutlaka Kazanacağımızın’ sözünü veriyoruz. İçeride de olsak, dışarıda da olsak özgürlük mücadelemizin iradesini dimdik ayakta tutuyoruz. Halkımızla barış halaylarında buluşacağımız bizler de beton duvarlar arasında yaktığımız Newroz ateşleriyle, zılgıtlarımızla, halaylarımızla, sloganlarımızla katılıyoruz aranıza. Her yer bahar oluncaya, özgürlük bayramında buluşuncaya kadar her yer direniş, her yer Newroz. Hepimizin yeni günü, direniş ve diriliş bayramı kutlu olsun. Newroza we pîroz be.

Tarih Demirci Kawa’nın heykelini yıkan barbarları değil, Demirci Kawa gibi direnen mazlumları onurlandıracaktır. Umudun, demokrasinin, özgürlüğün adı olan sizler! Halklarımız. Mutlaka kazanacağız, kazanacağız, kazanacağız! Hepinizin Newroz’u kutlu olsun! Newroz pîroz be! Newroz pîroz be! Newroz pîroz be!


Tutuklu HDP milletvekilleri ve yöneticilerinin ortak mesajından sonra 17 Şubat’ta tutuklanan HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu’nun Sincan 2 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden gönderdiği Newroz mesajı okundu.

Onur Hamzaoğlu’nun mesajında emperyalist kapitalist sistemin işçi ve emekçilere, ezilen halklara, tüm “ötekileştirilenlere” sadece yokluk verdiği anlatılarak, “Yokun yok olduğu bir ülkeyi, bir dünyayı, hep birlikte yaratabilecek her şeye sahibiz” dedi.

Program HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ve HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin konuşmalarıyla devam etti. Konuşmalarda Efrîn işgaline vurgu öne çıkarak, bu işgalin siyasi amaçları deşifre edildi, Kürt halkının örgütlü gücüne güvenin altı çizildi.

Program, konuşmaların ardından Koma Gulê Xerzan seslendirdiği ezgilerle sona erdi.

Polis hazımsızlığını ve saldırganlığını program bittikten sonra da sürdürdü. Newroz’a katılan Kürt gençlerine dönük keyfi bir saldırganlıkla bunun altını çizdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar