Nisan ayında en az 36 kadın öldürüldü

Nisan ayında en az 36 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Nisan ayında en az 36 kadının katledildiğini açıkladı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Nisan ayında en az 36 kadının erkekler tarafından katledildiğini açıkladı. Rapora göre çocuk istismarı, cinsel şiddet ve cinayetler bu ayda da hayatın rutin parçası olmaya devam etti. Raporda cinayet nedenlerinin başında yine “kendi hayatıyla ilgili karar almak” geldi.

Kendi hayatı üzerine söz söylemek katliam davetiyesi

Raporda, bu ayki kadın cinayetlerinin 8’inin şüpheli ölüm olarak kaydedildiği, 5 kadının neden öldürüldüğünün tespit edilemediği, 1 kadının ekonomik bahaneyle ve 22’sinin ise kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldüğü ifade edildi.

En çok yakınları, sevgili ve eşleri katletti

36 öldürülen kadının 8’inin kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemedi, 11’i evli oldukları erkekler, 6’sı birlikte olduğu erkek, 1’i oğlu, 4’ü tanıdık/akraba, 2’si boşandığı erkek, 1’i ayrıldığı erkek, 3’ü ağabeyi tarafından öldürüldü.

Nasıl öldürüldüler?

20’si ateşli silahlarla, 4’ü boğularak, 8’i kesici aletle, 1’i darp edilerek, 1’i yüksekten düşerek ve ne yazık ki 2’sinin nasıl öldürüldüğü tespit edilememiştir.

Kadınların 3’ü arabada, 1’i otelde, 26’sı ev içerisinde öldürülmüştür. 2’si sokak ortasında, 1’i apartmanda öldürüldü ve 1 kadının ormanda, 1 kadının da gölet yakınında cansız bedenleri bulundu. 2 kadının ise nerede öldürüldüğü tespit edilemedi.

İllere göre cinayetler

İstanbul 4, İzmir 4, Adana 3, Afyonkarahisar 3, Şanlıurfa 3, Kahramanmaraş 2, Bursa 2, Manisa 2, Mersin 1, Niğde 1, Zonguldak 1, Erzurum 1, Malatya 1, Tekirdağ 1, Kocaeli 1, Muğla 1, Konya 1, Sakarya 1, Batman 1, Tunceli 1, Osmaniye 1

Çalışma durumlarını tespit zor

Kadınların çalışma durumlarının tespit edilmesinin zor olduğu belirtilen raporda, “ulaşılabilen veriye göre kadınların 7’si bir işyerinde çalışıyor, 29 kadının çalışma durumu bilinememektedir” denildi.

15 kadın anneydi

Öldürülen kadınların 15‘inin çocuğu vardı.

Koruma tedbiri yoktu

Nisan ayında öldürülen kadınların 29’unun koruma kararının olup olmadığı bilinmezken; 7 kadının herhangi bir uzaklaştırma veya koruma kararı bulunmamaktadır.

Şiddete uğrayan kadınların korunmasına ilişkin 6284 düzenlemesinin hayata geçirilmediği görülüyor.

Dünyada şiddet tırmanıyor

Kadına dönük şiddet ve cinayetlerin dünya çapında tırmandığı belirtilen raporda öğretmeninin cinsel saldırısına uğrayan ve bunu şikayet ettikten sonra yakılarak katledilen Bangladeşli Nusret Cihan Rafi örneği verildi.

Kadınların alışılmış sınırları zorlayarak yaşamın çeşitli alanlarında başarılara imza attıkları örneklerle hatırlatıldı.

Rabia Naz unutulmadı

Rabia Naz’ın ölümü, ailesinin verdiği mücadele ve devletin bu ölüme, ailenin mücadelesine karşı aldığı tutuma işaret edildi.

Kadınlar cinsel şiddete uğramaya devam ediyor

Hunharca işlenmiş kadın cinayetleri örneklerinin anlatıldığı raporda  cinsel şiddetin devam ettiği vurgulanarak örnekler verildi:

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden Hasan Bilgili, genç kadın hekime şiddet uyguladı ve cinsel saldırıda bulundu.

İstanbul’da bir kadın metrobüste Fatih Özdemir tarafından cinsel saldırıya uğradı. “Ben susmayacağım, sen utanacaksın” diyerek tacizciyi cep telefonuyla görüntüleyen kadın şikayetçi oldu, Özdemir tutuklandı.

Sultangazi’de de 23 yaşındaki G.Y. kendisini takip edip cinsel organını gösteren kişiyi cep telefonu kamerasıyla kaydedip şikayetçi oldu.

21 Nisan’da İstanbul’da Y.S. isimli kadın, taksi şoförü Fatih K. tarafından cinsel saldırıya ve gaspa uğradı, taksici tutuklandı.

Samsun’da hakkında cinsel saldırı ve şiddetten birçok suç kaydı bulunan A.A. sahilde yürüyüş yapan 6 kadına cinsel şiddette bulundu. Gözaltına alınan A.A. (38), adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Çocuk istismarları devam ediyor

23 Nisan günü Küçükçekmce’de 5 yaşındaki çocuk istismara uğraması ve ardından gelişen toplumsal tepkiye yer verilen raporda, Star gazetesi yazarı Ersoy Dede’nin “5 yaşında bir çocuk ebeveyni yanında olmaksızın sokakta ne yapıyormuş” açıklaması hatırlatılarak, çocuk istismarının yaygınlaşmasının nedenlerine, hangi zihniyetten güç aldığına ve yargının verdiği cesarete dikkat çekildi.

Balıkesir, Muğla, Çorum’da yaşanan çocuk istismarı olayları anlatıldı.

Mahkemeler cesaretlendiriyor!

Kadın cinayetleriyle ilgili devam eden davalarda mahkemelerin cesaretlendirici tutumlarına ilişkin örneklerin verildiği raporda şu çarpıcı örnekler sıralandı:

Giresun’da  %75 zihinsel engelli Havva’ya 65 yaşındaki komşusu ve bir akrabası sistematik cinsel istismarda bulundu. Havva hamile kaldı ve geç kalındığı için doğum yapmak zorunda kaldı. Failler beraat ettirildi.

 

Oyuncu Ahmet Kural, şarkıcı Sıla Gençoğlu’na karşı ‘hakaret, tehdit ve kasten yaralama’ suçlarını işlediği iddiasıyla yargılandığı davada, 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Kural’ın cezası ertelendi.

 

Tehdit ve ısrarlı takibe maruz kalan İlayda Özen’in uzaklaştırmayı ihlal duruşması, sanık korumayı ihlal etmeyi sürdürdüğü için erkene alındı.

 

Fatih’te polis otomobilinde polisler tarafından cinsel saldırıya uğrayan ve gasp edilen I.K. (27)’nin tutuklu sanık Şeref Ş. ile tutuksuz sanıklar İsmail K., Enes S., Yaşar S., Ahmet B. yargılandığı davasında karar çıktı. “Böyle bir olay olduğundan dolayı pişmanım” ve “Suçsuzum, mağdurum” gibi bahaneler sundukları mahkemede heyet, sanıklar hakkında duruşmadaki iyi halleri nedeniyle oy çokluğuyla indirim uyguladı. Bir üye hakim, indirim uygulanmadan ceza verilmesi gerektiğini belirterek karara muhalefet şerhi düştü.

 

17 yaşında başından vurularak öldürülen Aleyna Can’ın davasında, Bayram Ekici hakkında uzaklaştırma kararı bulunmasına, Aleyna’yı ve ailesini ölümle tehdit etmesine rağmen tahliye edildi.

 

Evli olduğu erkek tarafından tornavidayla öldürülmeye çalışılan Büşra Gençalp’ın davasının yaralama değil öldürmeye teşebbüs olduğuna karar verildi. Dava ağır ceza mahkemesinde tekrar görülecek.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar