Nisan’da 220, 4 ayda 580 işçi yaşamını yitirdi

Nisan’da 220, 4 ayda 580 işçi yaşamını yitirdi

İSİG Meclisi Nisan’da 220, 2020’nin ilk 4 ayında da 580 işçinin iş cinayetinde hayatını kaybettiğini, Nisan’da hayatını kaybeden işçilerden 103’ünün ölüm nedeninin korona olduğunu belirtti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 2020’nin ilk 4 ayında en az 580, Nisan ayındaysa en az 220 işçinin hayatını kaybettiğini, bu ölümlerin en az 103’ünün korona nedeniyle gerçekleştiğini açıkladı.

Korona nedeniyle gerçekleşen ölümlerin (evden çalışanlar da dahil faal işçilerin) iş cinayeti sayılması gerektiğini hatırlatan İSİG, uluslararası sendikal hareketten de benzer çağrıların geldiğine işaret etti. Türkiye’nin önemli işçi sınıfı hukukçularının çağrılarında da korona ölümlerinin iş kazası/meslek hastalığı statüsüne alınması gerektiğinin vurgulandığı belirtildi.

Sendika ve meslek örgütlerinin, tüm işçilerin bu yaklaşımı/talebi savunmasının önemli olduğu vurgulanan açıklamada, nisan ayında kovit nedeniyle tespit edilebilen işçi ölümlerinin en az 103 olduğu, bu sayının aileleriyle birlikte düşündüğünde katlanacağı vurgulanarak, “Covid-19’un giderek bir işçi sınıfı hastalığı haline geldiğini söyleyebiliriz. Çünkü ‘üretmeye mecburuz’ anlayışıyla çarklar dönmeye devam etti ve işçiler evde kalamadılar” denildi.

Raporda kovit nedeniyle hayatını kaybeden işçilerin yaş ortalamasının 51 olduğu belirtilerek, bu durumun işçiler arasında kronik rahatsızlıkların yaygın olduğunu gösterdiği vurgulandı. Kronik rahatsızlıkların 40’lı yaşlarda başladığı hatırlatılarak, “bu durum bir kez daha göstermiştir ki emeklilik yaşı ve prim gün sayısı düşürülmelidir” diye belirtildi.

Nisan ayında büyük işyerlerinde birden fazla işçinin hastalanması, salgının yayılmasına rağmen işyerlerindeki çalışmanın durmadığına işaret edilen raporda, bu gerçeklerin pandemi sürecinin sınıfsal boyutunu açıkça ortaya koyduğu ifade edildi.

2020 iş cinayetlerini aylara göre hatırlatan raporda, nisan ayında yaşanan iş cinayetleri yaşa, cinsiyete, nedenlerine, gerçekleşme biçimlerine, kentlere, göçmenlik durumuna göre şöyle incelendi:

Aylara göre iş cinayetleri

 

Ocak ayında en az 114 işçi,

 

Şubat ayında en az 133 işçi,

 

Mart ayında en az 113 işçi

 

Nisan ayında en az 220 işçi yaşamını yitirdi.

 

2020 yılının ilk dört ayında iş cinayetlerinde en az 580 işçi arkadaşımızı kaybettik…

 

220 emekçinin işleri

 

220 emekçinin 176’sı ücretli (işçi ve memur), 54’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor…

 

Cinsiyetlerine göre iş cinayetleri

 

Ölenlerin 14’ü kadın işçi, 206’sı erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım, tekstil, büro, enerji, sağlık ve konaklama işkollarında gerçekleşti…

 

Yaşlara göre

 

Dört çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi cinayetleri tarım işkolunda gerçekleşti…

 

51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 82 emekçi bulunuyor: Çiftçi ve esnaflar ile tarım, gıda, maden, tekstil, ağaç, basın, büro, eğitim, çimento, inşaat, taşımacılık, sağlık, konaklama, güvenlik ve belediye işçileri…

 

Göçmen işçiler

 

Nisan ayında 8 göçmen/mülteci işçi yaşamını yitirdi, 5’i Suriyeli, 1’i Afganistanlı, 1’i Bulgaristanlı, 1’i Türkmenistanlı…

 

Örgütlülük durumuna göre

 

Ölen işçilerin 16’sı sendikalı. Sendikalı işçiler kimya, deri, eğitim, büro, metal, inşaat, taşımacılık, sağlık, güvenlik ve belediye işkollarında çalışıyordu.

 

İşkollarına göre

 

Ölümler en çok tarım, ticaret/büro, sağlık, inşaat, taşımacılık, belediye/genel işler, madencilik, tekstil, metal, konaklama, güvenlik, ve ağaç/kağıt işkollarında gerçekleşti.

 

Nedenlerine göre

 

En fazla ölüm nedenleri sırasıyla Covid-19, trafik/servis kazası, ezilme/göçük, yüksekten düşme, kalp krizi, şiddet ve elektrik çarpması.

 

Şehirlere göre

 

66 ölüm İstanbul’da; 11 ölüm Kocaeli’de; 10 ölüm İzmir’de; 7’şer ölüm Adana, Aydın, Bursa ve Konya’da; 5’er ölüm Manisa ve Mersin’de; 4’er ölüm Ankara, Antalya, Denizli ve Hatay’da; 3’er ölüm Bitlis, Düzce, Gaziantep, Isparta, Malatya, Mardin, Sakarya, Şanlıurfa, Tekirdağ, Zonguldak ve Bulgaristan’da; 2’şer ölüm Adıyaman, Aksaray, Balıkesir, Çanakkale, Çankırı, Edirne, Erzincan, Kahramanmaraş, Kayseri, Ordu, Muğla, Şırnak, Uşak ve Yalova’da; 1’er ölüm Afyon, Amasya, Batman, Bilecik, Burdur, Diyarbakır, Eskişehir, Karabük, Karaman, Kırıkkale, Kütahya, Niğde, Osmaniye, Samsun, Siirt, Van, Belçika ve Yunanistan’da yaşandı…


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar