Novares işçisi 22 Eylül’de başlayacak greve hazırlanıyor

Novares işçisi 22 Eylül’de başlayacak greve hazırlanıyor

Ocak ayında başlayıp, pandemi nedeniyle 3 ay ertelenen, sonrasında yapılan görüşmeler ve arabulucu sürecinde de uzlaşma sağlanamayınca 22 Eylül’de grev kararı alınan Petrol-İş’in örgütlü olduğu Novares’te işçiler, fabrika bahçesinde yaptıkları eylemlerle “greve hazırız” diyor

Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (TOSB) faaliyet gösteren Novares fabrikasında Petrol-İş Sendikası’na üye 375 işçi, toplu sözleşme görüşmelerinde ve arabulucu sürecinde uzlaşma sağlanamayınca 22 Eylül’de greve çıkıyor.

Otomotiv sektörüne parça üreten fabrikada ocak ayında başlayan sözleşme görüşmeleri pandemi nedeniyle çıkarılan KHK’yle 3 ay durdurulmuş, sonrasında da işçilerin talepleri dikkate alınmamış, arabulucu görüşmelerinde de anlaşma sağlanamayınca 25 Ağustos’ta fabrikaya grev kararı asılmıştı.

TOSB’deki mücadeleci fabrikalardan biri olan Novares’te işçiler ve sendika haziran ayında da bazı sosyal hak talepleri için verilen sözler tutulmayınca çeşitli eylemlerle tepki göstermişti.

22 Eylül’de başlayacak grev öncesinde işçiler örgütlü oldukları Petrol-İş’le birlikte 16 Eylül tarihinden itibaren fabrika bahçesinde eylemler gerçekleştirerek, sürece hazırlanıyor. Sendika temsilcileri vardiya giriş çıkışlarında işçilere seslenerek, greve kadar mücadele kararlılığı mesajı vereceklerini, patronun pandemi bahanesiyle hakları gasbetme, talepleri görmezden gelme tutumundaki ısrarı sürerse 22 Eylül’de greve gideceklerini belirtiyor.

Fabrika bahçesinde “Eylül’de grev zafer ile bitecek!”, “İş ekmek yoksa barış da yok!” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam!” sloganları atarak, “greve hazırız” diyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar