ODTÜ mezuniyet töreni politik bir gösteriye dönüştü

ODTÜ mezuniyet töreni politik bir gösteriye dönüştü

Bugün gerçekleştirilen ODTÜ mezuniyet törenlerinden önce öğrencilerin evleri basılıp, dördü gözaltına alınsa da törenlerin politik bir gösteriye dönüşmesi engellenemedi

Bugün gerçekleşen ODTÜ mezuniyet törenleri öncesinde yapılan ev baskınları, gözaltılar yaratıcı pankartların açılmasını, törenin bir gösteriye dönüşmesini engelleyemedi.

Sabah saat 04:00 sıralarında ODTÜ’lü öğrencilerin evleri basıldı, dağıtıldı, buldukları dört öğrenciyi gözaltına aldılar.

Baskı ve korkutmayla ODTÜ’lüleri sindireceklerini sansalar da her zaman olduğu gibi bekledikleri gerçekleşmedi. Akşam saatlerinde gerçekleşen mezuniyet törenlerinde öğrenciler İstanbul belediye seçimlerinin yarattığı toplumsal havayı pankartlarına, yürüyüşlerine taşıdılar.

Pekçok pankartta AKP’nin 31 Mart’ta 13 bin olan oy farkını seçim sonuçlarını YSK eliyle gasp edip, yenilemesiyle 800 bin küsura çıkması tiye alındı, yenilmez-geriletilmez denilen AKP’nin bozulan büyüsüne dikkat çekildi. Kadın cinayetleri, LGBTİ+’lara dönük baskılar, çocuk istismarı, eğitim sisteminin hali, kriz gibi pekçok toplumsal gündem de ODTÜ’lü öğrencilerin törene taşıdıkları başlıklar oldu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar