ODTÜ öğrencileri: Şenlik ODTÜ’nün, ODTÜ bizimdir!

ODTÜ öğrencileri: Şenlik ODTÜ’nün, ODTÜ bizimdir!

ODTÜ’lü öğrenciler Rektör Verşan Kök’ün Bahar Şenlikleri’ni DEVRİM Stadyumu’ndan koparma tutumuna karşı kitlesel basın açıklamasıyla tepki göstererek, “kabul etmiyoruz” dediler

ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu dün yaptığı açıklamayla ODTÜ Rektörü’nün 32 yıldır yapılan Bahar Şenliği’ne sınırlar çizerek, ruhundan soyundurma çabasını kabul etmediğini duyurup, tüm öğrencileri şenliğe sahip çıkmak için bugün Rektörlük binası önüne çağırmıştı.

İlk önce “maddi sıkıntıları” gerekçe gösteren ODTÜ Rektörü, daha sonra asıl meramını ele veren açıklamalarda bulunmuş ve en son da Bahar Şenlikleri’ni konserler için Devrim Stadyumu’nun değil de KKM Otoparkı’nın kullanılması şartıyla kabul ettiğini açıklamıştı.

Rektörün etkinlikleri, ODTÜ’nün ve Bahar Şenlikleri’nin ruhuyla özdeşleşen Devrim Stadyumu’nun dışına çıkarma tutumunu reddeden UGT ve birçok öğrenci topluluğu kısa bir yazılı açıklama yaparak bugün saat 13:30’da ODTÜ Rektörlüğü önüne çağrıda bulunmuştu.

“Arkadaşlar rektörlükten gelen maili biz de sizinle birlikte okuduk. Ortada rektörlük tarafından geri adım atma gibi bir durum yok. 9 Nisan’da bize sunulan ve bizim reddettiğimiz formata ek bir tek Caz ve MT Sahnesi mevcut. En başından beri istediğimiz Devrim Stadyumu hala şenlikte etkinlik kullanımına kapalı. Bizim ODTÜ ruhunu sürdürmek adına peşinden koştuğumuz en önemli alanımızın hala şenlik kapsamında olmayışı kabul edilemez. Biz, bize destek veren tüm dostlarımızı KKM otoparkında değil Devrim Stadyumunda ağırlamak istiyoruz. Yarınki çağrımızı yineliyoruz. 13.30’da Rektörlüğün önünde buluşuyoruz!” diye belirtilerek yapılan çağrıya bugün oldukça kitlesel bir katılımla yanıt verildi.

ODTÜ’de “Şenliğine Sahip Çık” eylemine binlerce öğrenci katılarak şenliklerin DEVRİM’siz olamayacağını gösterdi.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök’ün dün yaptığı açıklamalarda kendi yasakçı tutumunu meşrulaştırmak için ses sistemi olan ‘traktor’ü yanlış anlayarak “traktör bile istediler” demesini ti’ye alan öğrenciler eyleme traktör maketiyle geldiler.

Şenlik ODTÜ’nün, ODTÜ bizimdir!” pankartının asıldığı ve sık sık “Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz!”, “Traktör burada rektör nerede?”, “Olanak yoksa biz varız!” sloganlarının atıldığı eylemde yapılan açıklamada şunlar ifade edildi:

Bizler ODTÜ Öğrencileri olarak haykırıyoruz. Buradayız. Baskılarınızın, engellemelerinizin, iptallerinizin, yalanlarınızın, hedef göstermelerinizin ve bizi marjinalleştirme çabanızın karşısında onlarca topluluk olarak dimdik ayaktayız.

 

Bizler yaratmaya çalıştığınız karanlığın karşısındayız, bizler rengarengiz. Tüm Türkiye’ye, diğer üniversitelere, umuduz, bilinciz, ışığız, aydınlığız. Biz ODTÜ’yüz, ODTÜ Öğrencileriyiz. Biz, bu okulun gerçek sahipleriyiz. Bizler şenliğimiz için, kapatılan medya topluluğu için, evrim konferansımız için, mezuniyet yürüşündeki pankart sansürleri için, sebepsiz yere tutuklanan arkadaşlarımız için, toplulukların saymakla bitmeyecek sorunları için, ihmalleriniz yüzünden kaybettiğimiz arkadaşlarımız için buradayız. Biz bugün yalnızca Devrim’i geri almak için değil, bizim olanı geri almak için buradayız, kültürümüz için buradayız, bir aradayız. Bahanelerinize, imkansızlıklarınıza, olanaksızlıklarınıza inanmıyoruz.

 

Şenliği rektörlük olanaksızlıklarıyla yapamıyoruz algısını yıkmak için buradayız, şenlik yönetimin ürünü değil, öğrencinin üretimidir.

 

Bize traktörü, çimlerin ezilmesini, temizliği bahane edenlere çözümlerimizle gittik. Bize neyi bahane ettilerse, bizim orada bir çözümümüz vardı. Tüm çözümlerimizi görmezden geldiler, Şenliğine Sahip Çık etiketiyle tüm ülkenin gündemi olduk, on binlerce insanın desteğini aldık bunu da görmezden geldiler, bizler sizlerden daha fazla ODTÜ’lüyüz diyerek bizden utandılar, yıllardır ilmek ilmek ördüğümüz kültürümüzü görmezden geldiler. Bizi görmezden geldiler. Bugün burada yeniden tek bir sesle bağırıyoruz, biz ODTÜ’lüler Şenliğine sahip çıkmak için buradayız. Peki siz neredesiniz?

Talebimiz açık ve nettir. Buradan bir kez daha yineliyoruz, en başından beri istediğimiz Devrim Stadyumu hala şenlikte etkinlik kullanımına kapalı durumda. ODTÜ ruhunu sürdürmek adına peşinden koştuğumuz en önemli alanımızın hala şenlik kapsamında olmayışı kabul edilemez. ODTÜ ruhunu yürekten hisseden, bu bilince sahip olan herkes şenliğimizin Devrim Stadyumu’ndan çıkarılamayacağı noktasında hemfikirdir. Biz, bize destek veren tüm dostlarımızı KKM otoparkında değil Devrim Stadyumu’nda ağırlamak istiyoruz.

 

Diğer alanlarımızı aldığımız gibi Devrim Stadyumunu da almak için buradayız. Mesai saati bitimine kadar bekleyeceğiz.

 

Bu noktada desteğini bizden esirgemeyen tüm dostlarımıza tekrar teşekkürlerimizi iletiyoruz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar