ODTÜ Rektörü ağzındaki baklayı çıkardı

ODTÜ Rektörü ağzındaki baklayı çıkardı

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, geleneksel Bahar Şenlikleri’ni maddi gerekçelerle değil asıl olarak politik içeriği nedeniyle yasakladığını açıkça dile getirdi

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, ağzındaki baklayı çıkardı ve 33. Bahar Şenliği’ne ilişkin yasakçı tutumunun esas nedeninin mali değil tamamen siyasi olduğunu ifşa eden açıklamalar yaptı.

Öğrencilerin Devrim Stadyumu talebini reddedip, rektörlüğün otoparkını adres gösteren, öğrenciler bunu kabul etmeyince de “mevcut teknik ve idari olanakları ile gerçekleştirilmesi mümkün değildir” diyerek şenlikleri iptal eden Kök’ün esas derdini biliyorduk: 33 yıldır yapılan şenlikleri çizdikleri sınırlara çekmek!

12 Eylül ve onun ürünü olan YÖK boyunduruğuna karşı bir özgürlük çığlığı olarak başlayan ve 33 yıldır şu ya da bu şekilde bu ruhunu koruyarak devam eden şenlikleri rejimin üniversitelere biçtiği sınırlara uyumlu hale getirmek.

Onu Otopark’a hapsedip, amacını üniversitenin uluslararası reklamını yapmakla sınırlamak!

Bu gerçeklere rağmen Kök riyakar bir tutumla “maliyeti karşılayamayız” gerekçesini öne sürmüştü. Bu tutumun o riyakarlığınıysa bizzat kendi açıklamalarıyla ortaya serdi.

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek’e açıklamalarda bulunan Kök bunu “Biz UGT’li öğrencilerle Devrim Stadı konserleri de dahil her konuda anlaştık. Ancak sonra bu grup LGBT, Marksist, aşırı sol, HDP gruplarla toplantı yapıp bu karardan vazgeçtiler. Tüm alanları istediler” sözleriyle özetledi. Erdoğan’ın ODTÜ’deki kayyımı Kök, bu siyasal tutumunu “elimizden geleni yaparız” diyerek ortaya koyduğu. Kök, siyasileşen tutumunu öğrencilere destek vermeye hazır olduğunu açıklayan CHP’li Çankaya Belediyesi Başkanı Alper Taşdelen’e çatarak da alenen ortaya koydu.

Deniz Zeyrek’in “Prof. Kök: Anlaşmayı öğrenciler bozdu” başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Büyük ihtimalle haberdarsınızdır. ODTÜ Rektörlüğü, Uluslararası Gençlik Topluluğu’nun (UGT) düzenlediği 33. Uluslararası Bahar Şenliği’ni “teknik ve idari olanakların yetersizliği” gerekçesi ile iptal etti. Haliyle de çok büyük tepki çekti.

TRAKTÖR BİLE İSTEDİLER’

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen bütün ihtiyaçları karşılayacaklarına dair söz verdi. Moğollar, Haluk Levent, Sabahat Akkiraz, Erdal Erzincan, Mor ve Ötesi grubu, Can Bonomo ücretsiz konser vereceklerini duyurdular. Yani rektörlüğün iptal gerekçesini hep birlikte ortadan kaldırdılar.

Rektör Prof. Mustafa Verşan Kök, dün gönderdiği mesajda beni “(televizyonda) siyasetçi gibi konuşmakla” ve sadece öğrencilerin açıklamalarına dayanarak yorum yapmakla suçladı. Prof. Kök’ün mesajını aynen aktarıyorum:

‘Öncelikle biz şenlikleri iptal etmedik. Tam aksine biz UGT’li öğrencilerle Devrim Stadı konserleri de dahil her konuda anlaştık. Ancak sonra bu grup LGBT, Marksist, Aşırı Sol, HDP gruplarla toplantı yapıp bu karardan vazgeçtiler. Tüm alanları istediler. İsteklerinin toplam maliyeti 1 milyonun (TL olsa gerek) üstünde. Traktör bile istediler. Hiçbir zaman yasakçı bir tutumumuz olmadı yönetimce. Bizler sizlerden daha fazla ODTÜ’lüyüz. Mesela ben 35 senedir ODTÜ’deyim. Neyin ne olduğunu herkes kadar bilirim. Bu arada daha önce de şenlik yapılmadı ODTÜ’de.’

‘BELEDİYENİN DESTEĞİ BİZİ ŞAŞIRTTI’

Prof. Kök, Alper Taşdelen’e de yanıt veriyordu:

‘3 yıldır hiçbir isteğimize olumlu yanıt vermeyen, saldırgan köpekler konusunda bizi yalnız bırakan (ODTÜ’de kimse yollarda dolaşamıyor), çöplerimizi toplamayan Çankaya Belediyesi’nin bu desteğinin de bizi çok şaşırttığını paylaşmak isterim. Şenlik desteğinden (!!!) önce belediye olarak yapmaları gerekenleri yapsa çok mutlu oluruz.’


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar