ODTÜ’de ‘Kökler direnişe çağırıyor!’

ODTÜ’de ‘Kökler direnişe çağırıyor!’

ODTÜ’deki Kavaklık alanda binlerce ağacın kesilmesi pahasına yapılmak istenen KYK yurduna karşı başlayan direniş yarın yapılacak “Kökle direnişe çağırıyor!” yürüyüşüyle devam ediyor

Binlerce ağacın bulunduğu Kavaklık alanın 49 yıllığına KYK’ya kiralanması ve üniversitenin kapasitesinin üstünde bir yurdun yapılmasına karşı ısrarla sürdürülen ODTÜ direnişi, yarın yapılacak “Kökler direnişe çağırıyor” yürüyüşüyle devam ediyor.

ODTÜ öğrencileri, akademisyenler, mezunlar ve duyarlı toplumsal kesimler ruhsatı bile alınmadan, üniversite bileşenlerine hiçbir şekilde danışılmadan ağaç kıyımıyla inşaatına başlanmak istenen KYK yurdu projesinin durdurulması için 2 aydır sürdürülen direnişi yarın büyük bir yürüyüşle taçlandıracak.

Kavaklık alanın yağmaya açılmasına ve üzerine kondurulacak yurdun açık siyasi amaçlar taşımasına tepki gösteren öğrencilerin çadır açarak başlattıkları nöbet eylemi 8 Temmuz’da yapılan polis saldırısıyla kırılmak istenmişti. Öğrenciler, akademisyenler ve destek için gelenler defalarca polis saldırısına uğramış, inşaat alanını ruhsatı olmadığı için mühürlemeye gelen Çankaya Belediyesi’ne bağlı zabıtalar içeri alınmamıştı. Bu saldırı silsilesi arasında yüzlerce ağaç kesilmiş; fakat direnişteki kararlılık kırılamayınca geri adım atılarak, kesim durdurulmuştu.

Pek çok açıdan mevzuatlara aykırılık taşıyan KYK yurdunun yapılmasındaki ısrardan vazgeçilmesi çağrısı, yarın yapılacak “Kökle direnişe çağırıyor!” yürüyüşüyle bir kez daha dile getirilecek.

KYK yurduna karşı çadır kurarak nöbet eylemi başlatan ve eylemlerinin 55. gününde polis saldırısıyla çadırları sökülüp, direniş alanlarından çıkarılan; saldırıdan sonra da direnişi inşaatın karşısına kurdukları çadırlarla sürdüren Kavaklık İnisiyatifi öğrencileri de yürüyüşe katılım çağrısı yaptı:

Bu eylem, bu sürecin doğal katılımcılarını içeren, hayal ettiğimiz ve uygulanmasını beklediğimiz katılımcı sürecin taraflarını bir araya getiren bir eylem. Başından beri söylediğimiz şey KYK sürecinin katılımcı bir süreçle örülemediğiydi. Bundan kastımız, ODTÜ bileşenlerinin ve kamuoyunun gelişmelerden habersiz olması ve süreçlere dahil edilmeden, fikirleri sorulmadan imzalar atılmasıydı. Şimdi bu meselenin doğal tarafları bir araya geliyor ve sürece ortak olduklarını herkese gösteriyor. Bu eyleme katılım, sürece sahip çıkmak ve sorumluluk hissetmek adına, ODTÜ’yü savunmak ve ODTÜ birlikteliğini göstermek adına çok önemlidir. Kökler direnişe çağırıyor, kavaklık direnişi büyüyor sen de gel.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar