ODTÜ’de yüzlerce öğrenci ‘Verşan istifa!’ dedi

ODTÜ’de yüzlerce öğrenci ‘Verşan istifa!’ dedi

Yüzlerce ODTÜ’lü yarınki boykottan önce rektörülük binası önünde toplanarak “Rektöre Veda Töreni” düzenledi

10 Mayıs’taki 9’uncu Onur Yürüyüşü’ne dönük polis saldırganlığını ve bu saldırılara zemin hazırlayan Rektör Verşan Kök’ü protesto eden ODTÜ öğrencileri, yarın yapılacak boykot öncesinde bugün Rektörlük binası önünde toplanarak “Verşan istifa!” dediler. Yüzlerce öğrencinin “Rektöre Veda Töreni” diyerek bir araya geldiği eylem, yarın yapılması planlanan Üniversite Senatosu toplantısının da bugüne çekilmesine neden oldu.

Yüzlerce öğrencinin toplandığı bina önünde “Güle Güle Verşan!”, “Eşit, parasız, demokratik üniversite!” ve “Verşan istifa!” sloganları atıldı.

ODTÜ’lü öğrenciler adına açıklama yapan Oğuzhan Üzel, ODTÜ Rektörlüğü’nün geçerli olmayan bir yasağı gerekçe göstererek kolluk güçlerinin üniversiteye girmelerine ve öğrencilere saldırmalarına izin verdiğini belirtti. Kampüsün güvenliğini sağlamakla yükümlü olan yönetimin, öğrencileri ve akademisyenleri yoğun bir baskıyla karşı karşıya bıraktığını dile getiren Üzel, şenlik sürecindeki kararlı duruşlarından aldıkları güç ve deneyimle mücadeleye devam edeceklerini ifade etti. Birlikteliklerini arttırarak, saldırılara karşı duracaklarını dile getiren Üzel, tüm öğrencileri yarın yapılacak ders boykotuna katılmaya çağırdı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar