ODTÜ’lülerden provokasyon hazırlığına karşı çağrı

ODTÜ’lülerden provokasyon hazırlığına karşı çağrı

ODTÜ öğrencileri, Türk Eğitim-Sen’in çağrısıyla ODTÜ’de gerçekleştirilmesi planlanan  “Cumhuriyet Yürüyüşü”nün provokasyon olduğunu, MHP’lilerin tehditlerinin de bunu gösterdiğini belirterek, “ODTÜ’yü savunacağız” dedi

ODTÜ öğrencileri, Türk Eğitim-Sen 1 No’lu Şubenin çağrısıyla ODTÜ’de gerçekleştirilmesi planlanan  “Cumhuriyet Yürüyüşü”nün bir provokasyon olduğunu, Ankara’daki kimi üniversitelerden MHP’li sivil faşistlerin birbirleriyle yaptıkları paylaşımların da bu anlama geldiğini, her konuda soruşturma açan rektörlüğün bu konuda tek bir söz etmediğini belirterek, bu girişime karşı 23 Ekim Çarşamba günü saat 11:30’da Rektörlük önünde yapılacak basın açıklamasına katılım çağrısı yaptılar.

Öğrenciler, henüz yürüyüşün çağrısı duyurulmadan önce Ankara’daki kimi üniversitelerden ülkü ocakları üyeleri “yıllar sonra ODTÜ’ye gireceğiz”, “herhangi bir durumda kırım olabilir” şeklinde mesajlaşmalarda bulundukları, iktidarın ODTÜ’ye dönük özel tutumuyla bu provokasyon arasında doğrudan ilişki olduğunu ifade ederek şunları söylediler:

ODTÜ’ye dönük saldırılar planlı ve hedefli

 

ODTÜ’ye yönelik bu gibi saldırılarla ODTÜ öğrencileri olarak ilk defa karşılaşmıyoruz! Eşit, özgür ve demokratik bir kurum olması gereken üniversiteler, iktidar tarafından uzun süredir “kuşatılacak alanlar” olarak değerlendiriliyor, iktidar eliyle üniversitelerde birçok provokasyon örgütleniyor. Bu nedenle, ODTÜ’yü hedef alan bu saldırıların planlı ve sistematik olduğunun farkındayız. Bunu, Melih Gökçek ve üniversite yönetiminin yol anlaşmasının ardından kampüste yaşanan ağaç kıyımından, engellenmek istenen şenliğimizden, ODTÜ Onur Yürüyüşünü hedef alan polis saldırısından, mezuniyet törenlerinde protesto gerekçesi ile öncesinde ve sonrasında yaşadığımız gözaltı ve tutuklamalardan, üniversite içerisine yapılmak istenen KYK yurdundan biliyoruz. ODTÜ’yü hedefe koyarak sistemli bir biçimde yürütülen bu saldırılar, esas olarak üniversite içerisinde tüm bileşenlerin yan yana gelerek ortaya koyduğu birlikteliği, bizlerin yaşam alanlarını ve üniversitenin demokratik yapısını hedef alıyor.

 

‘ODTÜ yönetimi acilen bir açıklama yapmalı’

 

ODTÜ’ye “hainlere karşı birlikteliğimizi gösterelim” diyerek “fetih” havasında girmek isteyen ve “kırım” çağrısı yapan AKP-MHP iktidarı uzantıları, üniversitelerde öğrencilere yaşayış biçimleri ve politik görüşleri nedeni ile saldırmayı kendilerine politik bir ihtiyaç olarak görüyor. Örneğin bu grupların bulundukları üniversitelerde öğrencilere “oruç tutmadıkları” için ya da “küpe taktıkları” gerekçesiyle saldırdıkları biliniyor. Ankara’nın farklı üniversitelerinden araçlarla ODTÜ’ye gireceklerini açıkça ifade eden bu grupların tehditleri karşısında ODTÜ yönetimi sessizliğini koruyor. Üniversite öğrenci toplulukları etkinlikleri gerekçesi ile soruşturma geçirirken, ODTÜ’ye dışarıdan “kırım yapma” tehditleriyle organize edilen, çeşitli saldırılara zemin hazırlayan bir eyleme göz yumuluyor. ODTÜ bileşenlerinin tümüne yönelik olan bu saldırı karşısında ODTÜ yönetimi acilen bir açıklama yapmalı, öğrencilerin güvenliğinin nasıl sağlanacağına ilişkin kamuoyunu bilgilendirmelidir.

 

‘ODTÜ’yü savunmak özgürlüğü bilimi emeği barışı savunmaktır!’

 

ODTÜ’yü bu saldırılara karşı savunmak, üniversitelerin eşit, özgür ve demokratik yapısını savunmaktır. ODTÜ öğrencileri olarak, ortak üretme geleneğimize sahip çıkarak geri aldığımız şenlikle, polis saldırısının karşısında gerçekleştirdiğimiz boykotla üniversiteyi savunma deneyimine sahibiz. Planlanan bu saldırı karşısında tüm sıra arkadaşlarımızı, elde ettiğimiz birikimlerden hareketle, üniversitemizi savunmaya, yan yana durmaya çağırıyoruz. Üniversitemizi hedef alan saldırılara karşı ODTÜ savunulmalıdır! ODTÜ’yü savunmak özgürlüğü bilimi emeği barışı savunmaktır!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar