ÖHD Ankara Şubesi Eş Başkanı Av. Şevin Kaya: İnfaz Yasası’ndaki düzenlemede ayrımcılık yapılmamalıdır!

ÖHD Ankara Şubesi Eş Başkanı Av. Şevin Kaya: İnfaz Yasası’ndaki düzenlemede ayrımcılık yapılmamalıdır!

ÖHD Ankara Şubesi Eş Başkanı Av. Şevin Kaya ile corona virüs salgınının dünya genelinde pandemi halini almış olması ve cezaevlerinde bulunan tutsaklar için yapılacak infaz düzenlemesi konusunda görüşlerini aldık

Alınteri: Corona virüs salgını dolayısıyla son günlerde Adalet Bakanlığı’nın infazlarla ilgili bir çalışması olduğu sosyal medyada yer alıyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Av. Şevin Kaya: Açıkçası biz de öyle bir ayrımın yapılabileceğini düşünüyoruz. Çünkü son haberlerdeki açıklamalarda gördüğümüz kadarıyla ADLİ ve SİYASİ ayrımına gidilecek. Böyle bir ayrımın yapılmaması gerekiyor. Çünkü Cumhurbaşkanının şöyle bir ifadesi vardı: “Devlete karşı işlenen suçları affederim, bireye karşı işlenen suçları affetmek bize kalmadı benzeri bir cümle kurdu. Açıkçası uygulanması gereken çerçevede bu olması gerekiyor. Siyasi suçluların infaz düzenlemesi dışında bırakılması hukuka da aykırı düşmekte. Bu haliyle düşündüğümüzde yapılacak olan infaz adli suçluları kapsayacaktır. Fakat bizim gördüğümüz siyasi tutuklularında lehine olacak şekilde infaz düzenlemesi yapılması gerekmekte. Corona salgını da düşünülerek bu düzenlemenin adil bir şekilde yapılması gerekiyor. En azından cezaevlerinin kapasitesinin azaltılması yoluna gidilmesi gerekmekte.

Alınteri: Bu konuda bakanlıkla herhangi bir görüşme yaptınız mı? Görüşme yaptıysanız sonucu ne oldu?

Av. Şevin Kaya: Hayır, bakanlıkla herhangi bir görüşme yapmadık. Biz önerilerimizi, tavsiyelerimizi yayınladık sosyal medya üzerinden bakanlığa da bu öneri ve tavsiyelerimizi göndereceğiz. İnfaz düzenlemesine ilişkin biz görüşlerimizi daha önce iletmiştik. Corona salgınından çok çok önce iletmiştik. Ama bakanlıkla bizzat görüşmemiz olmadı.

Alınteri: Şevin hanım, cezaevlerinde corona virüs nedeniyle tek tek de olsa tahliye edilen oldumu? Bu şüphe ile hastaneye götürülen tutsaklar var mı?

Av. Şevin Kaya: Tahliye edilen olmadı ama hastaneye kaldırılan oldu. Biz de sağlıklı bir haber alamıyoruz. Çünkü corona virüs salgını nedeniyle görüşler yasaklandı. Bu konuda Adalet Bakanlığı’nın bilgi vermesi gerekiyor. Tutsak ailelerinin aktarımlarından hareket edebiliyoruz. Şakran’da dört tutsağın yüksek ateş nedeniyle hastaneye kaldırıldığını biliyoruz. Ama ne teşhis konulduğu bilgisi henüz bize ulaşmadı. Başka cezaevinde var mı yok mu, bilgimiz yok maalesef.

Alınteri: Adalet Bakanlığı infaz düzenlemesini yanlı bir şekilde yaparsa bunun sonucu ne olur? Sizin tepkiniz ne olur?

Av. Şevin Kaya: ÖHD olarak bizim müvekkillerimizin çoğunluğu siyasi tutsak. Adli tutsakları kapsayan bir infaz düzenlemesi yapıldığında toplumda bir kaos olacaktır. Örneğin, hırsızlık yapan, taciz, tecavüz suçlusu mafyatik tiplerin tahliyesi kaos yaratacaktır. Biz baştan beri söylüyoruz yapılacak bir infaz düzenlemesi varsa öncelikle siyasi tutsaklar için uygulanmalıdır. Bu kapsamda olursa biz kabul edemeyiz, bu ayrımcılık yasağına aykırılık teşkil edecektir. Bu nedenle biz eşitlik ilkesi çerçevesinde infaz düzenlenmesi talep ediyoruz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar