ÖHD’den Rojbin Çetin’e yapılan işkencelere ilişkin rapor

ÖHD’den Rojbin Çetin’e yapılan işkencelere ilişkin rapor

ÖHD, müvekkilleri Rojbin Çetin’e uygulanan işkenceyi belgeleyen avukat Gülistan Ataş’ın ifadeye çağrılmasına tepki göstererek, “Avukatlar müvekkillerinin maruz kaldığı işkenceyi belgelemekle mükelleftir” açıklaması yaptı. 

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında yürütülen bir soruşturma gerekçesiyle 26 Haziran’da Diyarbakır’daki evine yapılan baskınla gözaltına alınan müvekkilleri Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi Rojbin Çetin’e yapılan işkencelere ilişkin hazırladığı raporu basın toplantısıyla açıkladı.

Dernek binasında yapılan açıklamaya, HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Rosa Kadın Derneği, MED TUHAD-FED, TJA, Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi, İHD Diyarbakır Şubesi yöneticileri ile birçok avukat katıldı.

‘Sırtındaki bot izleri hala duruyor’

MA’daki habere göre ÖHD yöneticilerinden Seda Zengin, Çetin’in evine yapılan baskının 3 saatten fazla sürdüğünü belirterek, “Polis özel harekata ait 2 köpek, Çetin’in üzerine saldırtılarak işkenceye başlanmıştır. Çetin, köpek saldırısı sonucu bacaklarından ve vücudun birçok yerinde ağır yaralar almıştır. Yine polisler mağdurun sırtına ayaklarıyla basmış ve ezmeye çalışmışlardır. Kendisinin sırt bölgesinde bot izleri hala daha mevcuttur. Ayrıca basına yansıyan fotoğraflarda da görüldüğü üzere yüzüne aldığı darbe ile gözü ezilmiş ve dudağı patlamıştır. Sevil Çetin ikametinde üç buçuk saat tutulmuş ve bu süre zarfında ters kelepçe ile yüzüstü bırakılmıştır. Sevil Çetin kolluğa kanser hastası olduğunu söylemesine rağmen kolluk şiddeti devam etmiştir” dedi.

Savcılık işkence karşısında sesiz 

Baskın sırasında kolluk görevlilerinin cinsel tacizine uğrayan Çetin’in yarı çıplak fotoğraflarının çekildiğine dikkat çeken Zengin, işkence izlerinin tespiti için savcılığa yapılan başvurunun halen sonuçlanmadığı bilgisini paylaştı.

İşkencede cezasızlık politikası

İşkencenin belgelenmesi ve faillerinin ortaya çıkarılması konusunda sorumluluğun yargı makamlarında olduğunun altını çizen Zengin, avukatlar olarak müvekkillerinin maruz bırakıldıkları işkenceyi belgelemekle mükellef olduklarını vurguladı. Zengin, müvekkilleri Çetin’e uygulanan işkenceyi belgelemek isteyen avukat Gülistan Ataş’ın adliye içerisindeki polislerce engellenmek istendiğine dikkat çekti. İşkenceyi belgelediği için avukat Ataş’ın TEM Şube tarafından ifadesinin alınmak istenmesine tepki gösteren Zengin, işkenceyi yapan kamu görevlileri hakkında etkin bir soruşturma yürütülmediği, yaşanan işkence vakalarının sonucunda cezasızlık politikasının ısrarla yürütüldüğünü kaydetti.

Suç duyurusunda bulunacaklar

İşkencenin belgelenmesi ve faillerin etkin soruşturma neticesinde haklarında derhal yasal işlemin başlatılması gerektiğine vurgu yapan Zengin, Çetin’e uygulanan işkenceye ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar