‘Okulda sokakta istismara hayır’

‘Okulda sokakta istismara hayır’

Bahçeşehir Atatürk Anadolu Lisesi’nde çalışan bir temizlik görevlisinin kız öğrencileri taciz etmesi yapılan eylemle protesto edildi

Bahçeşehir Atatürk Anadolu Lisesi’nde çalışan bir temizlik görevlisinin kız öğrencileri taciz etmesi, okul yönetimininse olayın üstünü kapatmaya çalışması, dahası başvuran velilere “Kızlarınız da o kadar dar pantolon giyinmesin” diyecek kadar ileri gitmesine dönük sosyal medyada başlayan tepkiler, bugün sabah okulda yapılan eylemlerle protesto edildi.

 

Okul yönetiminin tacizle ilgili bu kabul edilemez tutumuna karşı sabah okul önünde basın açıklaması gerçekleştiren öğrenciler, daha sonra ilk iki dersi boykot ederek tepkilerini dile getirdiler.

 

Okul yönetiminin binadaki öğrencilerin boykota katılmasını engellemek için kapıları kilitlediğinin öğrenildiği eylemde öğrenciler sık sık, “Yukarıdan bakma aşağıya in!”, “İstismara boyun eğmeyeceğiz!”, “Susma haykır İstismara hayır!”, “Tacizciyi aklama sessiz kalma!”, “Kilitleri kır boykota katıl!” sloganları atarak istismara sessiz kalan, üzerini örtmeye çalışan okul yönetimini protesto ettiler.

 

2 saatlik boykot sloganlarla sona erdi.

 

Tüm çabalara rağmen korunmuştu

 

Bu eylemden önce veli ve öğrenciler kız öğrencilerin soyunma odasına daldığı, bazılarına fiziksel temasta bulunduğu, öğrencilere bakarak mastürbasyon yapmaya çalıştığı belirtilen görevli hakkında işlem başlatılması ve görevden alınmasını talep etmişlerdi. Okul yönetimi bu görüşmelerde de talebi dikkate almak yerine, veli ve öğrencileri tehdit edercesine “Kızlarınız da o kadar dar pantolon giyinmesin” demiş, görevli çalışmaya devam etmişti. Bu tutum karşısında veliler imza kampanyası başlatınca tacizci kat görevlisi görevden alınmak durumunda kaldı.

 

Kısa sürede etkili olan imza kampanyasında şunlar belirtildi:

 

Sessiz kalmak suça ortak olmaktır. Bahçeşehir Atatürk Anadolu Lisesi’nde çalışan görevli personel, okul içerisinde kız öğrencilere karşı uygunsuz ve ahlaksız davranışlarda bulunmuştur. Aynı zamanda fiziksel temasta bulunmaya çalışmıştır. Durumdan şikayetçi olan öğrenci ve aileleri okul idaresine gittiklerinde yaşanan olay normal karşılanmış hatta ‘Kızlarınız da o kadar dar pantolon giymesin’ diyerek olayı sessiz bir şekilde kapatmaya çalışmıştır. Eğer gelecek nesil bizlersek, biz özgürce korkmadan ve çekinmeden Eğitim-öğretim görmek istiyoruz. Bizim amacımız okulumuzu kötülemek ya da okul idaresini suçlamak değil hakkımızı savunup, yaşanan istismarlara göz yummamaktır.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar