Öldüresiye döven polisler mağdur, tepki gösteren yüzlerce insan suçlu!

Öldüresiye döven polisler mağdur, tepki gösteren yüzlerce insan suçlu!

Tokat Erba’da ehliyetsiz ve alkollü araç kullandığı için korkarak kaçan bir vatandaşın yakalandıktan sonra polisler tarafından öldüresiye dövülmesinin sosyal medyada yayınlanan görüntülerine tepki gösteren yüzlerce kişiye tek tek soruşturma açıldı, polisler soruşturmada ‘mağdur’ sıfatıyla yer aldı.

Evrensel’in haberine göre, Tokat’ın Erbaa ilçesinde iki trafik polisinin bir kişiyi darbetmesine ilişkin görüntülere sosyal medyadan tepki gösteren yüzlerce kişiye tek tek soruşturma açıldı. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Üyesi Avukat Dinçer Çalım, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlar Bürosu, herhangi bir şikayet olmaksızın tepki gösteren kişilerle ilgili soruşturma açıp vatandaşların kimliğini tespit ettiğine dikkat çekerek, yüzlerce vatandaşın polislere hakaret ettiği iddiasıyla ceza tehdidi altında olduğunu vurguladı.

Olay 7 Kasım 2018 tarihinde Tokat’ın Erbaa ilçesinde gerçekleşti. Ehliyetsiz ve alkollü olarak trafiğe çıkan O.A. isimli yurttaş, trafik polislerinden korkup kaçtı. Kovalamacanın ardından trafik polisleri yurttaşı yakalayarak darp etti. Çevredeki bir vatandaşın kaydettiği görüntüler sosyal medyaya yansıdı. Görüntülerde trafik polislerinin küfrettikleri ve şiddet uyguladıkları görüldü. Yere yatırılan yurttaş, “Abi valla korktum, yemin ederim korktum” demesine rağmen polislerin tekme ve yumruklarına maruz kaldı. Görüntülerin ardından yurttaşlar, bir genci sokak ortasında darbeden trafik polislerine, sosyal medyadan tepki gösterdi.

Sosyal medyada polisler hakkında yapılan yorumlar emniyeti harekete geçirdi. Emniyetin Siber Suçlar Bürosu tarafından polisler hakkında yorum yapan ve yargılanmalarını isteyen yüzlerce vatandaş hakkında soruşturma açıldı. Herhangi bir şikayet olmamasına rağmen, Siber Suçlar Soruşturma Bürosu soruşturma başlatıp görüntülere tepki gösteren vatandaşların kimliğini tespit etti. Onlarca il ve ilçe savcılıklarına yazılar yazdı. Yurttaşların kimlikleri tespit edildikten sonra vatandaşı döven polislerin ise mağdur şikayetçi sıfatıyla ifadesi alındı. Sokak ortasında yurttaşı döven polislerin, yüzlerce dosyada mağdur olarak şikayetçi oldukları ise dikkat çekti.

Valilik iki polis hakkında soruşturma başlatmak zorunda kalmıştı!

Olayla ilgili daha önce çıkan haberlerde 22 yaşındaki O.A. isimli genç, polisin ‘dur’ ihtarına uymayarak kaçmaya çalışmış, peşine düşen polisler tarafından ilçe merkezindeki Sanayi Sitesinin üst tarafında yakalanmıştı. Aracından dışarı çıkartılan O.A., polis tarafından kafasına tekmeler atılarak dövülmüş, durumu gören vatandaşlar yaşananları cep telefonuyla kaydetmişti.

Görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından yüzlerce insan tepki göstermiş, Tokat Valiliği’nin resmi internet sitesinden yapılan duyuruda da “Erbaa’da polislerin orantısız güç kullandıklarına dair gizli olarak çekilen bir videonun yer alması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Vatandaş hakkında yapılan bir suç isnadı ile ilgili yapılan yakalama işlemi sırasında Erbaa ilçemizde görevli polislerin orantısız güç kullandıkları değerlendirildiğinden haklarında görevden uzaklaştırma işlemi yapılmıştır. Ayrıca gerekli yasal soruşturma da başlatılmıştır” ifadelerine yer verilmişti.

Valiliğin açtığı bu soruşturmanın nereye evrildiğine ilişkin ise herhangi bir bilgi yok.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar