On yedi HDP’liye tutuklama

On yedi HDP’liye tutuklama

“Kobanê soruşturması” kapsamında tutuklama talebiyle mahkemeye çıkarılan HDP’li on yedi siyasetçi tutuklandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan “Kobanê soruşturması” kapsamında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve eski milletvekillerine yönelik operasyonda gözaltına alınan yirmi siyasetçinin tutuklama talebiyle sevk edildikleri mahkemede ifade verme işlemleri bitti.

Duruşmaya avukatların alınmaması üzerine polis bariyerinin arkasından müvekkillerine seslenen avukatlar, “Duruşma salonuna girmeyin, hukuksuz bir işlem yapıyorlar. Avukatlarınızı içeri almıyorlar” dedi.

Avukatları duruşma salonuna almadan kararı okuyan mahkeme, HDP eski Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder ve HDP eski MYK Üyesi Gülfer Akkaya adli kontroller serbest bırakıldı.

HDP Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, eski milletvekili Ayla Akat Aka, BDP eski Eş Genel Başkanı ve milletvekili Emine Ayna, HDP eski MYK üyeleri Bircan Yorulmaz, Berfin Özgü Köse, Dilek Yağlı, Can Memiş, Günay Kubilay, Bülent Parmaksız, Pervin Oduncu, İsmail Şengün ve Cihan Erdal, HDP eski Genel Saymanı Zeki Çelik, HDP RTÜK üyesi Ali Ürküt ve Prof. Dr. Emine Beyza Üstün tutuklandı.

Avukatların alınmadığı salonda siyasetçilerin yüzüne okunan kararda, tutuklamaya gerekçe olarak “kaçma şüphesi” gösterildi. Kararda, “Atılı suçlar için kanunda ön görülen cezanın alt ve üst sınırı dikkate alındığında, hayatın olağan akışı içinde kaçma şüphesi oluştuğu” ve “Şüphelilerin salıverilmesi halinde dosya kapsamında ifadelerine başvuruların tarafların beyanlarına etki edebilmesi ihtimalinin varlığı” gerekçe gösterildi.

Kararın ardından polis, bariyerlere tepki gösteren avukatlara ve adliye koridorunda bekleyen milletvekillerine saldırdı.

Dün sabah saat 09.00’da adliyeye getirilerek ifadeleri tamamlanan HDP’liler gün boyu adliyede bekletildi

Mahkemeye çıkarılan siyasetçilerin duruşmadaki beyanları esnasında hakimin tavrının bazı isimlere karşı nezaketli bazı isimlere yönelik de rahatsız edici bir tarzda olduğu öğrenildi.

Hakimin, HDP eski Milletvekili ve İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder’e “Kişisel merakımdan soruyorum, İmralı’ya neden gittiniz?” şeklinde bir soru yönelttiği öğrenildi.

Gözaltındaki siyasetçilerin yakınlarının ve aralarında milletvekillerin de olduğu HDP’lilerin adliyedeki bekleyişleri de sürüyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar