Orhan’ın susması “İpek’in anısına saygı”danmış!

Orhan’ın susması “İpek’in anısına saygı”danmış!

İpek Er’i tecavüz ederek intihara sürükleyen Uzman Çavuş Musa Orhan, yargılandığı davanın dün görülen ilk duruşmasında “sustu”, avukatı bu tutumu “İpek Er’in anısına saygı”yla açıkladı. Tecavüzü gönül ilişkisi ya da rızayla perdeleyen bu zihniyet, resmi politika haline gelerek Orhan’ın tutuklanması talebini bir kez daha reddetti

Batman Beşiri’de 16 Temmuz günü intihar girişiminde bulunan ve 20 günlük yaşam mücadelesinin ardından hayatını kaybeden 18 yaşındaki İpek Er’i, tecavüz ederek, alıkoyarak, başkalarına pazarlamaya kalkışarak intihara sürükleyen Uzman Çavuş Musa Er, dün Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasına SEGBİS’le katıldı ve önceki ifadeleri dışında söyleyeceği bir şeyinin olmadığını belirterek, sustu.

Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, duruşma başlamadan 5 dakika önce Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “Musa Orhan susma hakkını kullanacaktır” diyerek yaptığı paylaşımda bugüne kadar işledikleri senaryoyu devam ettirerek, maniple edici rolünü sürdürdü. O senaryoda İpek ile Orhan arasında yaşananların bir gönül meselesi olduğu, İpek’in asıl olarak ailesi ve aşiretin baskıları nedeniyle intihara sürüklendiği işleniyordu.

Musa Orhan’ı, gönlünü verdiği kadının ansına saygılı “temiz bir aşık” olarak taktim eden bu senaryoya uygun paylaşımlarda bulunan Avukat Akkuş, hukukçu kimliğiyle değil de bir üniformalıyı yaptığı her türlü pislikten çekip çıkarmak için görevlendirilmiş kişi olarak “Bunca lince ve manipülasyona rağmen İpek’in anısına saygısızlık olmaması için Musa Orhan susma hakkını kullanacaktır. Gerçekler dosyadaki deliller ile ortaya çıktı zaten.” dedi.

Orhan’ın savunma avukatları bu tutumlarını duruşma boyunca da sürdürdü.

İpek Er’in ardında bıraktığı mektupta anlattıkları, adli tıp raporunun ortaya koydukları, Er’in daha önce verdiği ifadeler, ailenin-tanıkların beyanları bu senaryonun kurucuları açısından hiçbir anlam taşımadığı gibi, mahkemeleri için de önem arzetmiyor ve aslında sözkonusu olan resmi devlet politikasının kendisidir. Tam da böyle olduğu için her şey, MHP’li, aynı zamanda üniformalı olan Musa Orhan’ın dediği gibi “dokunulmazlık” zırhı içinde yürütülüyor.

Öyle olmasa, tek başına Orhan’ın İpek Er’le herhangi bir cinsel birliktelik yaşamadığı ifadesiyle Adli Tıp raporu arasındaki çelişki bile çok şey anlatmış olurdu!

Öyle olmasa, İpek’in mektubunun sonundaki “Musa orhan bana tecavüz etti. ben ağladım,bana kendini diktirirsin dedi. Saçımı çekip yerde sürükledi,‘kimse sana inanmaz’ dedi. ‘sahipsizsin’ dedi” cümleleri ortada dururken Orhan’ı tahliye eden Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi, bu alelacele tahliye kararını kendi “rızasıyla birlikte olduğu” yönünde bir gerekçeye dayandırmazdı.

Öyle olmasa şimdi mahkemedeki suskunluk tutumu avukatı tarafından yüceltilerek, “İpek Er’in anısına saygısızlık yapmama” halesiyle süslenen bu tecavüz görevlisinin başka bir uzman çavuşla yaptığı telefon yazışmalarındaki iğrençliği görmezden gel(e)mezdi. Şimdi tecavüzcülüğünü “gönül meselesi” ya da “sarhoştum hiçbir şey hatırlamıyorum” gibi argümanlara dayandırmaya çalışan bu tecavüzcü o yazışmalarda ““Nebtın gardaş kıza”, “15 gündür a…koydum gardaş usandım vallaha”, “Yuh gardaşım sakın başını yakma”, “Sıkıntı yok almazlar daha önce de deneyimim var gardaşım”, “Bir ara bana da getir”, “Bakarız”, “Hadi lan naz yapma.” diyordu!

Sözkonusu olan Kürt halkı ve onun kızları olunca bu sistematik çürütücü politikanın Musa Orhan ya da bir başka üniformalı şahsında en iğrenç biçimlerle hayata geçiriliyor olması da onun bir devamı oluyor sonuçta.

Kısacası her şey, Musa Orhan’ın gerek İpek Er’e gerekse mesajlaştığı arkadaşına söylediği “Sıkıntı yok almazlar daha önce de deneyimim var gardaşım” sözlerinde olduğu gibi yürüyor.

İpek Er ve sayısız Kürt kızının ahı bir toplumsal öfke topuna dönüşüp, bu politik tutumu tuzla buz etmediği sürece de böyle gerçekleşecek.

Bu zayıf olduğu için Orhan’ın tutuklanması talep edildi, reddedildi. Bir sonraki duruşma da 25 Şubat 2021’e ertelendi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar