Osman Şiban ‘ifade verecek durumda olmadığı’ için serbest bırakıldı

Osman Şiban ‘ifade verecek durumda olmadığı’ için serbest bırakıldı

Bu sabah tedavi gördüğü evi basılarak gözaltına alınan Osman Şiban, rapor için götürüldüğü Mersin Şehir Hastanesi’nde yapılan tetkikler sonrası fiziki ve psikolojik olarak ifade verecek durumda olmadığı belirtildiği için serbest bırakıldı

Van Çatak’ta operasyona çıkan askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra helikopterden atılıp, linçe uğradığı için yürüyemez hale gelen Osman Şiban, bu sabah tedavisine devam edilen Mersin’deki evi basılarak gözaltına alınmıştı. Van’a götürülmek üzere gözaltına alınan Şiban, rapor için götürüldüğü Mersin Şehir Hastanesi’nde yapılan tetkikler sonrası fiziki ve psikolojik olarak ifade verecek durumda olmadığı belirtildiği için serbest bırakıldı.

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu “Yeter, gücünüzü gösterdiniz” diyerek serbest bırakılmasını istediği Şiban’ın ayakları tutmadığı için yürüyemediğini, bu nedenle battaniyeye konularak ambulansa taşındığını açıklamıştı.

Van’ın Çatak ilçesinde 11 Eylül’de gözaltına alınan Osman Şiban ve Servet Turgut helikopterden atılmış, kalabalık bir asker güruhunca linç edilmişlerdi. Turgut 30 Eylül’de hayatını kaybederken Şiban’ın tedavisi ise Mersin’deki evinde sürüyordu. Bu vahşeti gündeme getiren gazeteciler tutuklanmış, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Şiban ve Turgut’un milis olduklarını, askerlerin arkadaşlarını kaybetmenin duygusal etkisini taşıdıklarını belirterek, yapılanları meşrulaştırmıştı.

Mersin Şehir Hastanesi’ne götürülen Şiban, işlemlerin ardından Van’a götürülecekti ancak avukatı Baran Bilici, Şiban’ın fiziki ve psikolojik olarak ifade verecek durumda olmadığının anlaşılması üzerine serbest bırakıldığını söyledi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar