Özak Tekstil işçileri 8 ay sonra işe geri döndü

Özak Tekstil işçileri 8 ay sonra işe geri döndü

Urfa’da Özak Tekstil Fabrikası’nda çalışırken DİSK’e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle ücretsiz izne çıkarılarak fiilen işsiz bırakılan 25 işçi, 8 ay süren mücadeleleri sonucu işlerine geri döndü

Urfa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet yürüten Özak Global Holding’e ait Özak Tekstil Fabrikası, COVID-19 pandemisinin görülmesiyle birlikte üretime ara vererek, fabrikada çalışan tüm işçileri ücretsiz izne ayırmıştı. İşçiler bu süreci zar zor geçinerek atlatmaya çalışırken, fabrika 1 Haziran’da tekrardan üretime başladı. Fakat bu sefer de fabrikada daha önce çalışıp izne ayrılan Hak İş’e bağlı Öz İplik İş Sendikası üyesi tüm işçiler işe geri alınırken, DİSK’e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası üyesi 25 işçi işe geri alınmadı.

Yeni Yaşam’daki habere göre bu 25 işçi de işe alındı, fakat bu sefer de sendikal faaliyetlerinin engellenmesi için hepsi gece vardiyasında görevlendirdi, çıkış saatleri bile diğer işçilerle karşılaşmamaları için 1 saat öne çekildi.

İşçilerden Mehmet Yusuf Çalı, 25 işçinin 2 gün önce işe geri alındığını ancak fabrika yönetiminin baskılara devam ettiğini söyledi. Çalı, “İşe geri alındık. Ancak bizi gece vardiyasına aldılar. Bir ekibin sürekli gece vardiyasında çalışması yasal değil. Bizim diğer işçiler ile temasımızı engellemek için böyle bir karar aldıkları aşikar. Çalışma saatimiz 00.00 ile 08.00 olması gerektiği yerde, diğer işçilerle bir temasta bulunmamak için, çalışma saatimizden bir saat önce, yani saat 07.00’da paydos ediyoruz. Amaç sendikal çalışmaları engellemek” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar