Özak Tekstil işçileri baskılara karşı fabrika önünde eylemdeydi

Özak Tekstil işçileri baskılara karşı fabrika önünde eylemdeydi

Sendika seçme haklarını kullanarak Öz İplik-İş’ten DİSK Tekstil’e geçen Urfa’daki Özak Tekstil işçileri baskılara ve son olarak dört arkadaşlarının zorla izne çıkarılmasına karşı dün fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirdi

Urfa’daki Özak Tekstil işçileri kendilerine danışmadan sözleşme imzalayan, sorunlar karşısında patrondan yana tutum alan Öz-İplik İş’ten ayrılarak DİSK Tekstil’e geçti. Sendika seçme özgürlüğünü kullanan işçiler bu nedenle sayısız baskıya maruz kaldı. Son olarak da dört işçi zorla ücretsiz izne çıkarıldı.

İşçiler baskılar ve işçi kıyımı anlamına gelen izin dayatmasına karşı dün DİSK Tekstil’le birlikte fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada patronun baskılardan ve kıyım politikasından vazgeçmemesi durumunda fabrika önünde süresiz direniş başlatılacağı ifade edildi.

Jandarma yığınağının da yapıldığı eylemde “Özak Tekstil’e sendika girecek, kölelik bitecek!”, “Özak Tekstil’de baskılar, tehditler son bulsun!”, “Patron sendikası değil gerçek sendika istiyoruz!” dövizleri yer alırken, “İş, Ekmek, Özgürlük!”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!”, “Sendika hakkımız söke söke alırız!” sloganları atıldı.

Eylemde Özak Tekstil işçisi İsmail Budak ve DİSK Tekstil Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen konuşmalar yaparak patronunun sendika seçme özgürlüğüne baskı yaparak müdahale etmesi tutumundan vazgeçmesi istendi. Fabrikadaki sarı sendikanın işçiler tarafından istenmediği ve onlar istedikleri için DİSK Tekstil’in fabrikaya gireceği vurgulandı.

DİSK Tekstil Antep Bölge Temsilcisi Türkmen, vardiyadan çıkan işçilerin eyleme destek vermek için yanlarına gelmek istediklerini, fakat kapılar kapatılarak bunun engellendiğini, işçilerin buna sloganlarla tepi gösterdiklerini belirtti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar