Özak Tekstil’de işçilerin sendika seçme haklarına saldırı

Özak Tekstil’de işçilerin sendika seçme haklarına saldırı

Urfa OSB’de bulunan Özak Tekstil’de çoğunluğa sahip Öz İplik-İş, hak gasplarına tutum alamayınca işçiler DİSK-Tekstil’e geçti, bunun üzerine patron-sendika işbirliğiyle tehditlere maruz kalıp, rüşvet teklifi gibi onur kırıcı davranışların muhatabı oldular

Urfa OSB’de bulunan Özak Tekstil’de işçiler yıllardır örgütlü oldukları Öz İplik-İş Sendikası’nın hiçbir hak gaspına karşı tutum almamasına karşı toplu olarak istifa edip DİSK/Tekstil çatısı altında örgütlendi. Bu tercih karşısında fabrika yönetimiyle Öz İplik-İş Sendikası’nın işbirliği yaparak bir süredir baskı, tehdit, rüşvet gibi yöntemlerle işçileri DİSK/Tekstil’den istifa etmeye zorladıkları öğrenildi

DİSK/Tekstil fabrikada birkaç ay önce örgütlenmeye başladı. İşyerinde Öz İplik-İş Sendikası örgütlü çoğunluğa sahipken yıllardır süren hak gasplarına karşı işçiler toplu olarak istifa ederek DİSK/Tekstil çatısı altında örgütlendi.

Pandemiden kaynaklı nisan ayı başından beri üretime ara verilen fabrikada, fabrika yönetimi Öz İplik-İş Sendikası’yla işbirliği içinde, bir süredir baskı, tehdit, rüşvet gibi yöntemlere de başvurarak işçileri DİSK/Tekstil’den istifa etmeye zorlamaya başladı. ‘DİSK gelirse fabrikayı kapatırız, siz provokatör müsünüz’ denildiğini söyleyen bir işçi “Bizi patronlara satan sarı sendikayı mı seçelim?” diyerek tepki gösterdi.

Fabrika müdürleri ve talimat verdikleri bölüm ustaları bizzat tek tek işçileri arayarak, eğer DİSK/Tekstil sendikasından istifa ederek tekrar Öz İplik-İş sendikasına üye olmazlarsa işten atılacakları yönünde tehdit etti.

Antep DİSK/Tesktil Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen konu ile ilgili bir açıklama yaparak “Özak Tekstil fabrika yönetimi Öz İplik-İş sendikası ile işbirliği içinde, baskı, tehdit, rüşvet gibi yöntemlere de başvurarak işçileri sendikamızdan istifaya zorlamaktadırlar” ifadelerini kullandı.

Türkmen, işçilerin istediği sendikaya üye olma özgürlüğü, Türkiye Cumhuriyeti anayasası ve yasalarla güvence altına alınmış bir hak olduğunun altını çizdi.

Türkmen pandemi süreci sonrası fabrika yönetimi ve Öz İplik-İş Sendikası hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar