Özbek basınındaki haberler savcılık açıklamasını çürütüyor!

Özbek basınındaki haberler savcılık açıklamasını çürütüyor!

Özbek basınında yer alan haberlere göre Kadirova’nın yaşamını yitirmesine dair AKP’li Ünal’ın ifadesi başsavcı yardımcısı tarafından 9 gün sonra evine gidilerek alındı, polis ifade almadı, Nadira’nın hayatını kaybettiği gün Ünal, başsavcı yardımcısını evine çağırdı.

AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde Ünal’ın silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Özbekistan Cumhuriyeti vatandaşı Nadira Kadirova’nın ölümüyle ilgili ortaya çıkan her yeni bilgi,  olayın üstünün kapatılması için özel bir çaba harcandığını, kamuoyu baskısı olmasa hiçbir soruşturmanın da açılmayacağını bir kez daha kanıtlıyor. Özbek basını Nadira’nın ölümünden günler sonra açıklama yapıp soruşturmayı harfiyen yürüttüklerini iddia eden Ankara Savcılığı’nın Ünal’ın ifadesini tam 9 gün sonra, evine giderek aldığını, Ünal’ın polise ifade vermediğini yazdı. Oysaki savcılık evde bulunan herkesin ifadelerinin alındığını, giysilerde ve parmaklarda barut izi var mı yok mu diye bakıldığını söylemişti.

Nadira’nın arkadaşlarına sorduğu sorularla cinayeti “fuhuş” perdesiyle kapatmaya çalışan aynı savcılığın Nadira’nın hayatını kaybettiği gün de Ünal’ın çağrısıyla evine gittiği belirtiliyor.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre Özbek basınında Ünal’ın ifadesinin, “9 gün sonra“ başsavcı yardımcısı tarafından alındığı belirtildi. Aynı iddiada Kadirova’nın hayatını kaybettiği gün Ünal’ın, başsavcı yardımcısını evine çağırdığı da vurgulandı.

Özbek basınında yer alan haberlerde, Ünal’ın sadece evine gelen başsavcı yardımcısına ifade verdiğine ve polise ifade vermediğine vurgu yapıldı. Ünal verdiği ifadede, “Ben tabancanın kaybolduğunu öğrenince her yeri aradık. Kadirova’nın odasına gittik ancak Kadirova ‘ bende değil’ yanıtı verdi” dedi.

Zorluklar çıkarıldı

Kadirova Ailesinin avukatı Birol Öztürk ise BirGün’den İsmail Arı’ya konuştu. Öztürk, önemli gelişmeler ve tanıklar olduğunu vurgulayarak, “Özbekistan’da bulunan Türkiye Konsolosluğu’nun vekaletname konusunda ağabeye zorluklar çıkarttı. Müvekkilim haftalardır vekaletname çıkarabilmek için uğraşıyor. Hâlâ dosyaya ulaşamadım ve dosyaya ulaştığımda çok detaylı bir açıklama yapacağım. Dosyaya ulaşamamamın en önemli nedeni vekaletname konusunda çıkarılan zorluklardır” ifadelerini kullandı.

Aile perişan halde

Ailenin durumuna da değinen avukat Öztürk, şunları söyledi:

Aile perişan halde ve kendilerine çok fazla telefon geldiğini belirtti. Abisi ile konuştuğumda çok ciddi baskı yapıldığını söyledi ve cenazeyle birlikte Özbekistan’a giden Ünal’ın şoförü üzerinden de baskı yapıldığını düşünüyorum. Aile çok tedirgin durumda. Bu olayla alakalı çok ciddi duyumlarımız var ve ulaştığımız tanıklar var ve bu tanıkların çok ciddi beyanları var.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar