Özer Elektrik direnişi 48. gününde

Özer Elektrik direnişi 48. gününde

Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için yetki başvurusunun yapıldığı gün 29. maddeden çıkışları verilen Özer Elektrik işçilerin hem fabrika içinde hem de dışarıdaki direnişleri 48. gününde kararlılıkla devam ediyor

Birleşik Metal-İş’e üye oldukları ve sendikanın yetki başvurusu yaptığı gün (27 Temmuz) tazminat ve işsizlik sigortası fonundan yararlanma haklarının gasbedilmesi anlamına gelen 29. maddeden çıkışları verilen, bu uygulamaya direndikleri için fabrikadan jandarma eşliğinde çıkarılan Gebze’deki Özer Elektrik işçilerinin direnişi, 48 gündür tüm baskı ve zorluklara karşı büyük bir direnme iradesiyle devam ediyor.

2 aylık ücretleri ve mesaileri de ödenmeden çıkışları verilen 10 işçinin fabrika önünde her gün sabah mesaisiyle başlayıp, akşam mesai bitimlerine kadar devam eden direnişlerinin kırılması için yapılmayan kalmadı. Patronların Dilovası’ndaki OSB’ye sendika sokmama konusundaki kolektif tutumları, jandarma-polis-bakanlık desteğiyle birleşik olarak sürerken; bu, işçilerin direniş alanına hayvan gübresi dökülmesine varacak bir düşmanlık biçimine bürünebiliyor.

Özer Elektrik patronunun işçilerin asıl ücretlerini hesaplarına yatırmayıp, asgari ücret üzerinden çalışıyor göstererek vergi kaçakçılığı yaptığını vurgulayan işçiler, Birleşik Metal-İş’in bu yasadışı tutuma ilişkin suç duyurusuna karşı mahkemelerin de bakanlığın da halen hiçbir girişimde bulunmadıklarını vurguluyor.

Onca baskı ve zorbalığa rağmen fabrikada çalışıp, sendikadan istifa baskılarına rağmen direnen işçilerle, dışardaki direnişçilerin kararlılıklarından eksilen bir şey olmadı.

Özer Elektrik işçileri sendikal örgütlülüğü kabul ettirerek, işlerine döneceklerini, direnişin kazanacağını vurgulamaya devam ediyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar