Özer Elektrik’te sendika düşmanlığı, işçi kıyımı, jandarma zoru!

Özer Elektrik’te sendika düşmanlığı, işçi kıyımı, jandarma zoru!

“İşten çıkarmak yasak ama sendikalaşma olursa serbest” politikası, Özer Elektirik’te Birleşik Metal-İş’in yetki başvurusu yaptığı gün 10 işçiye 29. maddeden çıkış verilmesi ve jandarma zorunun, gözaltı politikasının devreye girmesiyle bir kez daha ilan edildi

“İşten çıkarmak yasak” denilerek işçilerin ücretsiz izin adı altında aylık 1168 TL’ye mahkum edildiği bu koşullarda yasağın geçerli olmadığı tek konu, sendikal örgütlenme hakkının kullanılması. Patronlar, yasak masak tanımaksızın sendikalaşan işçilerin çıkışlarını veriyor hem de hiçbir haktan yararlanamayacakları “yüz kızartıcı suç” anlamına gelen 29. maddeden. İşçileri jandarma zoruyla dışarı çıkarıp, sendika temsilcilerini gözaltına aldıracak kadar pervasız bir biçimde…

Gebze’de bulunan Özer Elektrik’te bugün bu yaşandı. Sendikal çoğunluğu sağlayan DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’in yetki başvurusu yaptığı bugünde sendikaya üye on işçi 29. Maddeden (tazminat ve işsizlik sigortası hakları gasbedilerek yani!) işten çıkarıldı. Bununla da kalınmadı, jandarma zoruyla fabrika dışına çıkarıldı!

Dışarı çıkarılan işçiler işyeri önünde direnişe başladı.

Birleşik Metal-İş çoğunluğu sağlaması üzerine bugün Çalışma Bakanlığı’na yetki başvurusunda bulundu. Bakanlığa yapılan yetki başvurusunu duyan patron ise sendika üyelerini sorguya çekerek, işçileri istifaya zorladı. İşten çıkarma yasağı olmasına rağmen 10 işçi tazminatsız işten çıkarıldı. Kanunsuz işleme karşı çıkan işçiler ise jandarma eşliğinde işyerinin önüne çıkarıldı.

İşyerinde kalan diğer işçilere de baskı uygulandığı belirtildi. Bu arada fabrika önüne gelerek işçilere seslenen Birleşik Metal-İş Genel Örgütlenme Sekreteri Hami Baltacı ve Şube Başkanı Necmettin Aydın gözaltına alındı, gözaltına alınan sendika temsilcileri daha sonra serbest bırakıldı.

Birleşik Metal-İş, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarda “Gebze Özer Elektrik işyerinde sendikaya üye olan arkadaşlarımızın tazminatsız işten atılması ve jandarmanın atılan işçileri zorla dışarı çıkarması sonucu işyeri önünde direnişimiz başladı. Sendika hakkımız engellenemez. Yaşasın örgütlü mücadeleniz. Direne direne kazanacağız…” diye belirtti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar