Özgür Gazeteciler İnisiyatifi Ocak ayı raporunu açıkladı

  • In _
  • 02/02/2019
Özgür Gazeteciler İnisiyatifi Ocak ayı raporunu açıkladı

Ocak ayında 100 gazeteci yargılandı, 5 gazeteciye toplamda 21 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verildi

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), Ocak ayını kapsayan “Gazetecilere Yönelik Hak İhlal Raporunu” açıkladı.

Rapora göre,169 gazetecinin tutuklu bulunduğunu Türkiye’de, Ocak ayı içerisinde 4 gazeteciye dava açıldı, 100 gazeteci yargılandı, 5 gazeteciye ise toplamda 21 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verildi. 1 gazeteci ise sınır dışı edildi.

Rejimin basın çalışanlarına yönelik baskı, sindirme ve saldırı politikasının çok daha sistematik bir hal aldığının belirtildiği raporda, haber peşinde koşan gazetecilerin gözaltına alındıkları, haklarında açılan davalarla mahkeme kapılarında bekletildikleri, “adli kontrol” şartıyla gözdağı verildiği, sahada ağır psikolojik baskı altına alındıkları veya tutuklanarak çalışma haklarının ortadan kaldırıldığı ifade edildi.

Bir taraftan İktidar tekeline alınan kitle iletişim araçlarının sahiplerine kaynak aktarımı devam ederken, diğer yandan emeğiyle geçinen ve mesleğin vicdanını koruyan gazetecilere baskı yapılarak halkın haber alma hakkının engellendiğinin vurgulandığı raporda, “Toplumsal barışı bozan, özgür ve bağımsız gazeteciliği çıkmaza sokan bu siyaset tarzı terk edilmelidir” denildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar