Özmerkez direnişinde kazanıma doğru

Özmerkez direnişinde kazanıma doğru

Özmerkez madencileri maden patronlarına ve bürokratlara direnişle seslerini duyurup geri adım attırdılar

Özmerkez madencileri 6 aydır görmezden, duymazdan gelip yoksayan maden patronlarına ve bürokratlara direnişle seslerini duyurup geri adım attırdılar.

Ermenek Özmerkez Madeni’nde patronlar direnişçilere sözlü taahhütte bulundu. Direnişçi madenciler 15 Şubat Cuma gününe kadar direnişe ara verdiler.

Ermenek Özmerkez Madeni’nde 2019’un 8. ayından beri ücretleri ödenmeyen, 2019’un Aralık ayının ilk haftasından sonra iş verilmeyerek işten kendi istekleriyle çıkış istemeye zorlanan ve Şubat’ta yeni işçii alımları yapılmaya çalışılması nedeniyle haklarını almak için iki gündür Bağımsız Maden-İş ile irtibata geçerek fili direniş başlatan Özmerkez maden işçilerinin sesi nihayet duyuldu.

Direnişçi Özmerkez maden işçileri hem sosyal medya hem haber sitelerinin hem sendikanın direnişçilerin yanında olması haberlerinin yayınlanmasıyla birlikte bürokratların, milletvekillerinin ve maden patronlarının dikkatini üzerlerine çekerek çözüm konusunda adımlar atıldı. 

Bugün Özmerkez maden patronu direnişteki işçilerin oluşturduğu direniş komitesiyle bir görüşme gerçekleştirdiler. Görüşmede Özmerkez Maden patronu direnişteki işçilerin ücretlerini 15 Şubat’ta ödeyeceğini ifade ederek “…daha önce ödemem mümkün değil, canımı almaya kalksanız da daha önce ödeyemem. Ama 15 Şubat’ta kesin ödeme sözü veriyorum,” diyerek verilen sözlü taahhüt üzerine direniş komitesinde bulunan işçiler direnişe 15 Şubat tarihine kadar ara vereceklerini belirttiler: “Ancak bu direnişi bitirdiğimiz anlamına gelmiyor. Eğer 15 Şubat günü ücretlerimiz ödenmezse direnişe kaldığımız yerden daha güçlü başlarız.”

Direnişteki maden işçileri, “Bu iki gün içinde beklemediğimiz kadar dayanışma ve destek bulduk. Soma’dan arayanlar, gazetelerden, esnaftan, sendikalardan, STK’lardan, partilerden arayıp ‘bir şeye ihtiyacınız var mı, yanınızdayız’, ‘haklı mücadeleniz kazanana kadar bırakmayın’ diyenler olduğunu söylüyorlar.

Bu nedenle, “15 Şubat’ta ya Ermenek Özmerkez Madeni’nde ücretlerimiz ödenecek ve direniş kazanımla sonlanacak. Ya da daha güçlü olarak yeniden kaldığımız yerden direnişe devam edeceğiz” diyorlar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar