Özmerkez Maden işçileri yeniden direnişte

Özmerkez Maden işçileri yeniden direnişte

Ermenek Öz Merkez maden işletmesinde 6 aydır ücretleri ödenmediği gibi çıkışları da verilen maden işçilerine direnişleriyle verilen söz yerine getirilmedi. İşçiler hem Ermenek’teki ocakta hem de Konya’da şirket merkezi önünde eylem yapacak

Krizle birlikte tavan yapan patron hoyratlığı devam ediyor. İnşaat ve konfeksiyon gibi kuralsızlığın sınır tanımadığı işkollarına, sırtını siyasi iktidara dayayan maden patronlarının saldırganlığı eklendi. Sayısız kaçak ocağın bulunduğu, denetimin yapılmadığı işkolunda işçiler sık sık ücret gibi en temel haklarının bile gasbedilmesiyle karşı karşıya kalıyor.

Bu ocaklardan biri de Ermenek’teki Öz Merkez maden işletmesi. Ocakta çalışan işçiler 6 aydır ödenmeyen ücretleri için direnişe başlamış, verilen sözlerle direnişi bitirmişti. Fakat patron verdiği sözü tutmadı.

Bağımsız Maden İşçileri Sendikası, patronun bu tutumuna karşı işçilerin bugün ocakta ve Konya’da bulunanlarınsa şirket merkezi önünde eylem yapacaklarını duyurdu. Sendika, işçilerin tüm talepleri kabul edilinceye kadar direnişi sürdüreceğini belirtti.

Ağustos ayından beri ücretleri ödenmeyen, 2019’un Aralık ayının ilk haftasından sonra da iş verilmeyerek “kendi istekleriyle” çıkış istemeye zorlanan ve Şubat’ta yeni işçi alımları yapılmaya kalkılması üzerine haklarını almak için Bağımsız Maden-İş’le irtibata geçerek fiili direniş başlatan Öz Merkez maden işçileri, 8 Şubat’ta patronların sözlü taahhüdü üzerine 15 Şubat’a kadar direnişe ara vermişlerdi. Patronlar verdikleri sözün bir kısmını yerine getirerek, işçilerin 4 aylık ücretlerini banka hesaplarına yatırmış, kalan 1.5 aylık ücretlerinin de en kısa sürede yatırılmasını taahhüt etmişti. Fakat aradan geçen zamana karşın bu söz yerine getirilmedi.

İşçiler patronların anlayacağı dilden konuşarak yeniden direniş başlattı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar