Özmerkez Madencilik işçilerinin direnişi 2. gününde

Özmerkez Madencilik işçilerinin direnişi 2. gününde

Ermenek Özmerkez Madencilik’te ağır  koşullarda çalıştırılan maden işçilerinin 6 aydır ödenmeyen ücretleri için başlattıkları direniş 2. gününde

2019’un 8. ayından beri ücretleri ödenmeyen, 2019’un aralık ayının ilk haftasından itibaren işbaşı yaptırılmayan, istifaya zorlanarak mobbinge maruz bırakılan Karaman Ermenek Özmerkez Madencilik işçileri dün direnişe başladı.

İşçiler, 8 aydır ücretlerini ödemeyen patronun 2019’un aralık ayının ilk haftasından itibaren kendilerine işbaşı yaptırmazken, diğer taraftan yeni işçi alımına giriştiğini belirtiyorlar.

İsçilerin anlatımlarına göre patronları ücretlerini ödemiyor, iki aydır iş vermiyor ama işten çıkışlarını da vermiyor. Diğer taraftan da yeni işçi alımı yapmaya başlıyor! Tüm bunlarla birlikte ücretlerini ödemediği, işbaşı yaptırmadığı işçilerin kendi istekleriyle madeni terketmelerini, istifa etmelerini buyuruyor! Kısacası işçilerin kazanılmış haklarını gasbetmekteki kararlılığını ısrarla sürdürüyor.

Bütün bu sıkıntı, sorun ve baskılara karşı işçiler dün direniş başlattılar.

Ermenek Özmerkez Madencilik’te ağır  koşullarda çalıştırılan maden işçileri ücretlerini almak ve diğer taleplerinin yerine getirilmesini sağlamak için 2 gündür geceli-gündüzlü madeni terketmeden direniş gerçekleştiriyor. Ancak bir türlü seslerini ne kamuoyuna ne de yetkililere duyuramadıklarını ifade ediyorlar.

Bağımsız Maden İş, sosyal medya hesabından avukatları ve sendika uzmanlarıyla direnişçi işçilerle süreci istişare ettiklerini duyurdu:

Konya Ermenek Özmerkez Madencilik işçileri 8.aydan beridir alamadıkları maaşları almak için direnişe başladılar. Sendikamız uzman ve avukatlarıyla istişare içinde direnişlerini sürdürüyorlar. Ermenek İşçisinin Haklı Direnişinin Sesini Duyalım! Duyuralım!

Özmerkez Madencilik’te direnişte olan işçiler de seslerinin duyurulmasını isteyerek, şunları belirttiler:

Biliyoruz ülkenin her yerinde birçok sorun var. Ama biz de çocuklarımızın hakkını almak, verilmeyen ücretlerimizin ödenmesini sağlamak ve hakkımızı alana kadar sesimizi duyurmak için mücadeleyi bırakmayacağız. Burada rezillik içinde iki aydır hem iş verilmesini bekliyoruz hem de 2 gündür ücretlerimiz için direniş yapıyoruz.  Gece gündüz buradan ayrılmayacağız. Sesimizi duyun.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar