Özsavunma hakkını kullanan Namme Öztürk tahliye edildi

Özsavunma hakkını kullanan Namme Öztürk tahliye edildi

Kendisine sistematik olarak fiziksel ve cinsel şiddet uygulayan eski eşi Kazım Aydemir’i öldürdüğü için 12 yıl hapse mahkum edilen ve 3 yıldır cezaevinde tutulan Namme Öztürk tahliye edildi

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, özsavunma hakkını kullanarak kendisini öldürmeye çalışan eski eşi Kazım Aydemir’i öldürdüğü için 12 yıl hapis cezasına çarptırılan ve 3 yıldır cezaevinde tutulan Namme Öztürk hakkında tahliye kararı verdi.

Öztürk’ün avukatları mütalaaya karşı savunma yapmak için ek süre talebinde bulundu.

Mahkeme, Öztürk’ün tahliyesine karar verdi. Ancak, cezaya ilişkin kararını ise 22 Mayıs’ta görülecek duruşmada açıklayacak.

12 yıl hapis cezası verilmişti

Namme Öztürk, Temmuz 2016’da İstanbul Tuzla’da boşandığı eşi Kazım Aydemir’i bıçaklayarak öldürmüştü. Kazım Aydemir, Namme’ye evlendikleri günden beri sistematik şiddet-tecavüz uygulamış, boşanmaları sonrasında da bu tutumunu sürdürmüş ve en son Namme’yi öldürmeye çalışırken kendisi ölmüştü.

Anadolu Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Namme, 12 Ekim 2018 tarihinde Namme Öztürk’e “insan öldürmek” sucundan müebbet hapis cezası vermiş, öldürme eylemini korku ve heyecan içinde işlemiş olması nedeniyle de cezayı 12 yıla düşürmüştü.

Namme’nin avukatları kararı Bölge İdare Mahkemesi’ne götürdü, bugün görülen duruşmada da mahkeme Namme’nin tahliyesine karar verdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar