Pakistan’da zamlar ve IMF anlaşması protesto edildi

Pakistan’da zamlar ve IMF anlaşması protesto edildi

Pakistan’da işsizlik, zamlar, hayat pahalılığı ve IMF’yle yapılan “kemer sıkma” anlaşması protesto edildi

Pakistan’da işsizlik, zamlar, hayat pahalılığı ve IMF’yle yapılan “kemer sıkma” anlaşmasını protesto etmek için düzenlenen eylemlerden biri de Ravalpindi kentindeki Liyakat Bağ parkında düzenlendi. Önceki günlerde/haftalarda Lahor, Multan ve Karaçi kentlerinde de yapılan protesto eyleminde hükumet mevcut ekonomik politikalardan vazgeçmeye çağrıldı.

AA’nın haberine göre Cemaati İslami Partisi (JI) tarafından düzenlenen protestoda konuşan JI lideri Siracül Hak, İmran Han hükümetinin yaklaşık bir yıldır görevde olduğunu hatırlatarak, “Bu hükümet bir yıldır görevde olmasına rağmen birçok hayati sorunu çözememiştir. Hala yeni kurulmuş bir hükümet gibi emeklemektedir” dedi.

Hak, yapılan IMF anlaşması ve diğer ülkelerle gerçekleşen borç anlaşmalarını eleştirerek, “Bu hükümet, halk tarafından mı seçildi yoksa başkaları tarafından mı?” diye sordu.

Hak, ülke nüfusunun yüzde 20’den büyük bir oranının fakirlikle mücadele ettiğini, ekilebilir alanların yüzde 62’sinin ise kullanılmadığını sözlerine ekledi.

Pakistan son bir yılda nakit yardım anlaşmaları imzaladı

Borçlarını ödemekte zorluk çeken Pakistan, son bir yılda IMF’yle 6 milyar dolarlık kredi, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile toplamda 6,2 milyar dolarlık nakit yardım, Katar ve Çin’le de yatırım anlaşmaları imzaladı. IMF ile yapılan anlaşma, vergi zamları ve fatura zamları yapmayı öngörüyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar