Pandemi fırsatçıları servetlerini 10,2 trilyon dolar arttırdı

Pandemi fırsatçıları servetlerini 10,2 trilyon dolar arttırdı

Pandemi dönemini her açıdan fırsata çeviren şirketler servetlerini 10,2 trilyon arttırarak tarihin en büyük servet artışlarından birini yakaladı, Çin’in en büyük içecek şirketi olan Nongfu Spring ve ilaç devi ‘Wantai’nin sahibi olan Zhong Shanshan, serveti 7 milyar dolar artırarak “Asya’nın en zengin insanı” oldu!

Milyonlarca işçi ve emekçinin bir anda işsiz kaldığı, kalmayanlarınsa ölümün ortasına atılıp köleler gibi çalıştırıldığı pandemi süreci kapitalizmin vampir karakterini tüm açıklığıyla ortaya koydu. İlaç tekelleri bu süreçte en büyük karları kaptı. İnternet üzerinden alışveriş, lojistik ve dağıtım şirketleri de öyle. Pandeminin sunduğu zemin, teknolojiden, eğlenceye, oyuna kadar pekçok şirketin karlarını katlamasının vesilesi oldu.

Milyonlar açlık, işsizlik, çaresizlik içinde çırpınırken bu tekeller kar değil azami kar için işçilerin çalışma koşullarını daha da ağırlaştırdı, sömürüyü derinleştirecek yeni politikalar devreye soktu. Pandemiyi her açıdan fırsata dönüştüren, büyüyen işsizliği bu fırsatçılığın temel tehdit aracına dönüştüren bu şirketlerin sahipleri milyonlar açıkla kırılırken servetlerini 10,2 trilyon dolar arttırdı. Blomberg bu çarpıcı yükselişi “Tarihin en hızlı servet artışlarından biri” olarak değerlendirdi.

Pandeminin fırsatlarını aşı üretimiyle tepe tepe kullanan Çin’in en büyük içecek şirketi Nongfu Spring ve ilaç devi ‘Wantai’nin sahibi Zhong Shanshan, servetini 7 milyar dolar artırarak “Asya’nın en zengin insanı” oldu. Zhong, Alibaba’nın kurucusu Jack Ma ve Hintli petrokimya imparatoru Mukesh Ambani’yi geride bıraktı. Dünyanın en zenginleri korona virüsü salgını sırasında servetlerini artırdı.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre 77,8 milyar dolar değerinde bir serveti bulunan Zhong Shanshan’ın faaliyet gösterdiği diğer sektörler arasında, gazetecilik, mantar yetiştiriciliği ve sağlık hizmetleri yer alıyor.

Covid-19 aşısı geliştirenler arasında

Bununla birlikte Zhong, Nisan ayında aşı üreticisi Beijing Wantai Biological’ı halka arz etti ve Çin borsasındaki hisseleri yükseldi. Ardından, Covid-19 aşısı geliştiren kurumlardan biri olan şirketin hisseleri yüzde 2 binden fazla arttı.

Aşı şirketinden üç ay sonra şişelenmiş su şirketi olan Nongfu Spring’i de halka arz eden Zhong, şirketin hisselerinin  yüzde 155’ten fazla yükselmesini sağladı. Bu hamleler onu daha önce Çin ve Asya’nın en zengin kişisi olan Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın önüne geçirdi. 

Tarihin en hızlı servet artışlarından biri

Bloomberg, “bu çarpıcı yükselişin tarihteki en hızlı servet artışlarından biri olduğunu” ve Zhong’u Asya’da birinciliğe yükselttiğini aktardı. 

Bu yılın başlarında Facebook, Ambani’nin sahibi olduğu indirimli Hindistanlı mobil internet şirketi Reliance Jio’ya 5,7 milyar dolar yatırım yaptı. Hintli milyarder sahip olduğu Reliance Industries’i bir teknoloji ve e-ticaret devine dönüştürmek için anlaşmalar yaparken serveti 18,3 milyar dolardan 76,9 milyar dolara yükseldi, ancak Zhong’u yakalayamadı. 

ABD’yle gerginlik teknoloji şirketlerini etkiledi

Jack Ma ise Alibaba’nın geçen yıl servetinin 61,7 milyar dolardan 51, 2 milyar dolara düştüğünü gördü. Alibaba, “tekelci davranış” iddiaları üzerine soruşturulurken, bağlı kuruluşu Ant Group’un hisseleri de borsa da Kasım ayında bloke edildi. Öte yandan, Çin’in yeni milyarderlerinin çoğu teknoloji endüstrisinden geliyor. Ancak Çin ile ABD arasında Huawei, TikTok ve WeChat nedeniyle artan gerginlikler, bu yıl Çin teknoloji hisselerinin değerlemesini de aşağı çekti.

Pandeminin en zenginlerinin serveti 10,2 trilyon dolar arttı!

Öte yandan, Amazon kurucusu Jeff Bezos da dahil olmak üzere dünyanın en zenginlerinin çoğu covid-19 pandemisi esnasında  servetlerini arttırdı. Dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında yer alan UBS’in Ekim ayında yayımladığı rapora göre, korona virüsü pandemisi yüzünden milyonlarca insanın işsiz kaldığı dönemde milyarderlerin serveti 10,2 trilyon dolar arttı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar