Paris saldırılarından kurtulanların çağrısı: “Huzurumuzu Kürtlere borçluyuz”

Paris saldırılarından kurtulanların çağrısı:  “Huzurumuzu Kürtlere borçluyuz”

IŞİD’in 13 Kasım 2015’te Paris’te giriştiği saldırılardan kurtulan 44 kişi, yayınladıkları açık bir mektupla IŞİD’e karşı savaşan Kürtlere sahip çıkılması çağrısında bulundu.

IŞİD’in 13 Kasım 2015’te Paris’te giriştiği saldırılardan kurtulan 44 kişi, yayınladıkları açık bir mektupla IŞİD’e karşı savaşan Kürtlere sahip çıkılması çağrısında bulundu.

44’ler Kolektifi (Collectif des 44) adı altında örgütlenen mağdurların yayınladıkları açık mektup Le Parisien gazetesinin bugünkü (1 Kasım) sayısında yayınlandı. Açık mektup, dünya halklarını harekete geçmeye, devlet başkanlarını ise etkili tavır almaya çağırıyor.

“Terörden kurtulan bizler, Erdoğan’ın Türk ordusu ve cihatçı yardımcıları tarafından saldırıya uğrayan kuzey Suriye halkına olan desteğimizi ve dayanışmamızı ilan ediyoruz” vurgusuyla başlayan mektupta şunlar söyleniyor:

Kuzey Suriye halkı IŞİD’e karşı gösterdikleri direnişle bizim müttefikimiz oldu. Onlar nefret ve gericilik karşısında etten duvar ördüler. İslam devletine karşı birçok cephede çarpıştılar. Rakka, Kobane ve kangrenleşmiş tüm bölgelerde etkinlik gösterdiler. Tüm bunları insanlığın ortak değerlerini özgürlük, dayanışma ve eşitliği cesurca savunmak için yaptılar. Her ne olursa olsun bugünkü huzurumuzu onlara borçluyuz.

 

Oysa 9 Ekim’den beri onlar uluslararası hukuka aykırı bir şekilde saldırı altında; tecavüz, zorunlu göç, katliam gibi her tür savaş suçunun işlendiği topraklarda yapayalnız bırakılmış durumdalar.

 

Bizler terör saldırısından sağ kurtulmuş insanlar olarak, bu halkın uğradığı saldırılar karşısında sessiz kalamayız! Hem de (kendimizi) onlara karşı böylesi borçlu hissederken.

 

Bizler Fransa’nın ve uluslararası kamuoyunun edilgenliği karşısında öfkeliyiz! Paris saldırılarının ardından katillerimize karşı Kürtlerden yana tavır almakta bir an olsun tereddüt etmedik! Bugün bu edilgenlik, yüzlerce teröristin kaçmasına, daha da kötüsü en tehlikeli Fransız cihadistlerin kaçmasına imkan tanıyor. Bu teröristlerin tekrar saldırması ne kadar zaman alır ? Teröre karşı yürütülen bunca senelik mücadele ve harcanan çaba bugün tehlikeye düşmüştür. Bir diktatörlük deryasındaki tek sosyal demokrasi kalesi Rojava yok olmanın eşiğindedir.

 

Bu böyle gitmez!

 

Bizler, terörizmden sağ kurtulan herkesi bize katılmaya ve bu uluslararası dayanışma mesajını paylaşmaya davet ediyoruz. Barış içinde yaşamak isteyen tüm dünya halklarını, Paris saldırısının hemen ardından bu barbarlık karşısında birleşen tüm kardeşlerimizi Rojava halkını desteklemeye çağırıyoruz! 2015’te yaşadığımız dehşeti görünür kılan tüm gazetecileri mesajımızı sınırların ötesine taşımaya çağırıyoruz! 2015’te « Bir daha asla ! » diyen Avrupa’nın tüm devlet başkanlarını, yeniden biraraya gelmeye ve kararlılıkla Tarih karşısındaki sorumluluklarını almaya çağırıyoruz!

 

Dağların ardındaki dostlarımıza!

 

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar