Paris’te Cedric Chouviat için adalet yürüyüşü

Paris’te Cedric Chouviat için adalet yürüyüşü

Paris’te bir yıl önce polis kontrolü sırasında öldürülen Cedric Chouviat’e adalet talebiyle beyaz yürüyüş gerçekleşti

YAŞANACAK DÜNYA

Yüzlerce kişi ”Unutmayacağız, Bağışlamayacağız!”, ”Adalet!” sloganları eşliğinde yürüdü.

Yürüyüşe polis tarafından öldürülüp mahkemeleri süren Babacar Gueye, Ibrahima Bah’ın aileleri de katıldı.

Sarı Yelekliler, polis şiddetiyle katledilenlerin yakınları, yeni genel güvenlik yasası karşıtları, bazı Sol Partililer de eyleme destek verdi.

Baba Christian Chouviat, Rt France’ye verdiği demeçte şunları söyledi:

Oğluma adalet için buradayız, adalet talep ediyoruz. Oğlum öleli bir sene oldu. Katileri hala serbest ve görevlerine devam ediyorlar. Bu bir skandaldır. Hakim ve savcılar görevini yapıyor ancak polis engelliyor adaleti. İçişleri Bakanı Darmanin ve Paris Valisi Lallement yalan söylüyorlar. İkisi de katilleri koruyor.

 

Olayın yaşandığı gün dört polis vardı. Fakat dört polisten sadece üçü olaydan sorumlu olarak tutuksuz yargılanıyor. Dördüncüsü ise tanık olarak ifade veriyor. Paris Valiliği katilleri koruyor. Adaleti engelliyorlar. İyi ki elimizde kamera çekimleri var. Yoksa hiçbir şey iddia edemezdik. Darmanin ne yapıyor? Polisi koruyan yeni bir yasa çıkarmak istiyor. Polisi filme çekmeyi engellemek istiyor.

 

Oğlum çalışkan bir insandı. Dağıtım işi yapıyordu. Motorsikletle işini yaptığı sırada polisler durdurup kontrol yapmak istediler. Kafasındaki kaskla yere yatırıp üstüne abandılar. Bu sırada nefes almakta zorlanan oğlumun ne ‘Nefes alamıyorum’ diyen sesini duydular ne de kararan rengine aldırdılar. Oğlumun üstüne abandıkları sırada gırtlak kemiğinin kırılmasından dolayı solunum problemi yaşadı. Kaldırımda dakikalarca bekletildikten sonra özensizce hastaneye kaldırdılar. İki gün sonra kaybettik. Düşünebiliyor musunuz, bunlar çekilmemiş olsaydı… Olayın yaşandığı an orada olan dört polis oğlumun ölümüne neden oldular. Dördü de katil. Dördünün de yargılanmasını istiyoruz. Bu işin peşini bırakmayacağız ta ki adalet sağlanana kadar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar