Patronlar TCDD’nin acilen özelleştirilmesini buyurdu

Patronlar TCDD’nin acilen özelleştirilmesini buyurdu

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan’ın da katıldığı temmuz ayı İSO Meclis toplantısında TCDD’nin bir an önce özelleştirilmesi gerektiğini buyurdu

Burjuvazi, zaten büyük oranda özelleştirilip, yağmalanan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) tamamen özelleştirilmesini buyurdu. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, İSO Meclisi’nin temmuz ayı toplantısında yaptığı konuşmada maliyet oranlarının düşürülmesi ve karlı bir pazar olan ulaşımın doğrudan sermayenin denetimine geçmesi için TCDD’nin acele özelleştirilmesi gerektiğini belirtti.

AKP’li yıllarda hızlanan özelleştirmeler kapsamında 163 yıllık tarihe sahip TCDD büyük oranda özelleştirildi. 2013 yılında demiryolu ulaşımının serbestleştirilmesi ve ardından TCDD Taşımacılık A.Ş.’nin kurulmasıyla burjuvazi kendi lokomotif ve vagonlarıyla taşıma yapmaya başladı. Bu süreçte aynı zamanda TCDD’ye ait limanlar da (Mersin, Samsun, İskenderun, Bandırma, Derince) özelleştirildi.

Yıllar önce başlayan bu sürecin tamamına erdirilmesini, OSB’lerin demiryollarıyla entegrasyonunu ve demiryollarının limanlara bağlanmasını buyuran İSO Başkanı Bahçıvan, aynı zamanda raylı ulaşımın karlı bir pasta olduğuna da işaret ediyor.

TCDD’nin özelleştirme çalışmaları sürerken yaşanan Pamukova, Çorlu ve Ankara tren katliamlarını düşünecek olursak, özelleştirmenin tamamlandığı koşullarda en güvenli ulaşım yolu olarak bilinen raylı ulaşımın nasıl bir nitelik kazanacağını kestirmek zor değil.

Bahçıvan hem maliyet oranlarını düşürecek hem de lojistikten ulaşıma kadar geniş bir alanda kar etmelerini sağlayacak bir yaklaşımla dile getirdiği acil özelleştirme çağrısında şunları belirtti:

Kaliteli bir deniz ve demiryolu taşımacılığını, Bakanlığın en önemli konusu olarak görüyoruz. Demiryolu taşımacılığının gelişmesi için Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının özelleştirilme sürecinin bir an önce tamamlanması gerekiyor. Raylı ulaşım, ülkelerin gelişmişlik düzeyi açısından çok önemli bir gösterge. Yalnızca ihracatta değil yurt içi yolcu ve yük taşımacılığında da raylı ulaşımın payı mutlaka artırılmalıdır.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan’ın da konuk olduğu toplantıda Bahçıvan, özellikle OSB’lerin demiryollarıyla entegre olması ve demiryolu-liman bağlantısının kurulması, otomotiv sanayimiz başta olmak üzere tüm sektörler için çok önemli olduğuna dikkat çekti ve “Bu sayede sektörlerimiz önemli maliyet avantajı kazanıp rekabet güçlerini artıracak” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar