Patronlara kıyak, işçiye; işsizlik, güvencesizlik, iş cinayeti!

Patronlara kıyak, işçiye; işsizlik, güvencesizlik, iş cinayeti!

AKP’nin Meclis’e sunduğu “mini istihdam paketi’nde; istihdam yanılsaması yaratan ücretsiz izin uygulaması 1 yıl uzatılıyor, patronlara işsizlik fonundan prim destekleri sunuluyor, 50’den az işçinin çalıştığı işletmelerde İSG uzmanı bulundurma yükümlülüğü 3,5 yıl süreliğine erteleniyor, esnek çalışma kapsamına giren işçilere ‘ne haliniz varsa görün’ deniyor!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaklaşık 1 ay önce duyurduğu geniş kapsamlı İstihdam Kalkanı Paketi’nin sonbahara kaldığı, AKP milletvekillerinin 6-7 maddeden oluşan bir paketi Meclis’e sunacakları öğrenildi.

Bu “mini istihdam paketi”, patronların işsizlik sigortası fonu üzerinden ihya edilmesini kapsarken; esnek çalışmanın kapısını sonuna kadar aralıyor, ücretsiz izin gibi istihdam yanılsaması yaratan bir uygulamayı 1 yıllığına uzatıyor, iş cinayetlerine davetiye çıkarıyor

Hürriyet’ten Hacer Boyacıoğlu’nun haberine göre, 1 Temmuz’dan önce kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerlerine, kısa çalışmanın sona ermesi ve normal çalışmaya dönülmesi durumunda, 3 ay süreyle asgari ücret üzerinden prim desteği verilecek. Hem 456 lira düzeyindeki işveren SGK primi, hem de 412 liralık SGK işçi payı destek kapsamında olacak.

Hepsinin finansmanı İşsizlik Fonu’ndan!

Destek tutarı, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Ücretsiz izin uygulamasını bitiren iş yerleri de bu teşvikten yararlanabilecek. Cumhurbaşkanı 3 aylık süreyi, sektörel olarak ayrı ayrı veya bir bütün olarak 6 aya kadar uzatabilecek.

Ayrıca, kısa çalışmada kolaylaştırıcı hükümler sektörel olarak uzatılabilecek. Bunun için Cumhurbaşkanı’na yetki verilecek.

Esnek çalışma biçimleri istihdam yanılsaması yaratan ücretsiz izin uygulamasının dışında tutulacak!

İşten çıkarma yasağı konusunda ise yeni bir düzenleme yapılıyor. Artık işletmeler, iş yerinin herhangi bir sebeple kapanması, belirli süreli iş sözleşmesinin süresinin sona ermesi, yapılan işin sona ermesi gibi durumlarda işten çıkarma yasağının dışında olacak. İşten çıkarma yasağı konusunda ise Cumhurbaşkanı en fazla 3’er aylık sürelerle, 30 Haziran 2021’e kadar süre uzatımı yapabilecek.

Patronlara öldürme yetkisi!

İşçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanlarının denetimlerinin sınırlarını Hendek’teki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikasında bir kez daha gördük. Fabrikadaki İSG Uzmanı, bağlı olduğu firmayla denetim yaptığı fabrika yönetimi arasındaki ilişkiyi anlatmış, bu ilişkinin denetimin sınırlarını da belirlediğini vurgulamıştı. Fakat buna rağmen İSG uzmanı zorunluluğu, bu konuda toplumsal baskı hissedilmesi anlamı taşıyordu.

Meclis’e getirilen torbada 50’den az çalışanı olan az tehlikeli iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği uzmanı bulundurma yükümlülüğü, 3,5 yıl süreyle ertelenecek ve 2024 yılı başında başlayacak. Söz konusu maddenin yürürlük tarihi de 1 Temmuz olacak.

Bu maddenin konulması iş cinayetleri konusundaki kili-karanlık sicilin bundan sonra zembereğinden boşalmış bir nitelik kazanacağının ifadesi, ilanı gibi.

Soma madencilerinin gasbedilen tazminatları da nihayet torbada!

Teklifte yer alan bir diğer düzenlemeyle de Soma Katliamı sonrasında Işıklar, Atabacası ve Geventepe ocaklarında işten çıkarılan işçilerin tazminatı için Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ)’ye yetki veriliyor. Buralarda kıdem tazminatı hakkını kazanarak işten çıkarılan ve halen haklarını alamayanların tazminatı TKİ tarafından ödenecek. Bu maddenin eklenmesinin tazminat mağduru işçilerin Bağımsız Maden-İş’le birlikte yürüttüğü mücadeleyle doğrudan ilişkili olduğuysa açık.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar