Patronların karlı yatırım alanı: İşsizlik Sigorta Fonu!

Patronların karlı yatırım alanı: İşsizlik Sigorta Fonu!

İŞKUR verilerine göre patronlar son 3 yılda İşsizlik Sigorta Fonu’na 23.7 milyar TL öderken fondan kullandıkları miktar 33.1 milyar TL’yi buldu

İşsizler dışında her yere harcanan, son yapılan düzenlemeyle patronların payı yüzde 2’den 3’e düşürülen İşsizlik Fonu’yla ilgili açığa çıkan yeni veriler de bu fonun aslında patronlar için kurulduğunu (!) bir kez daha açığa çıkarıyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın İŞKUR verilerine göre hazırladığı rapora göre, patronların son 3 yılda işsizlik fonuna ödedikleri miktar 23.7 milyar TL iken fondan kullandıkları miktar 33.1 milyar TL’yi buldu! Veriler patronların son 3 yılda fondan kullandıkları para oranı her yıl geometrik oranda arttı. Buna göre; 2016 yılında fondan 2.9 milyar TL fazla kullanırken bu sayı 2017 yılında 3.3 milyar TL, 2018 yılında ise 11.6 milyar TL’ye ulaştı.

Bu açıdan fon, patronların yatırım yaptığı en verimli alanlardan biri haline geldi! Hem de ceplerinden çıkan birkaç kuruşu kat be kat arttırarak kullandıkları bir alan…

Hal böyleyken, işsizlik oranları yükselirken fondan yararlanan işçi oranı bu gerçeğe oranla alabildiğine düşük kaldı. Son bir yılda 1.2 milyon kişi başvurmasına rağmen yalnızca 600 bin kişi fondan yararlanabildi.

Raporda yer verilen İŞKUR verilerine göre, patronların işsizlik fonuna ödedikleri prim 2016 yılında 6,6 milyar TL, 2017 yılında 7,8 milyar TL 2018 yılında 9,3 milyar TL oldu. Buna karşın patronlara işsizlik fonundan aktarılan çeşitli kalemlerde destek ve teşvikler ise 2016 yılında 7,4 milyar TL, 2017 yılında yüzde 10,8 artışla 8,2 milyar TL, 2018 yılında ise yüzde 134 artışla 17,5 milyar TL’ye ulaştı. Ekonomik krizin gün yüzüne çıktığı 2018 yılında, patronlar işsizlik fonuna ödedikleri payın iki katını kullandı. Patronların son üç yılda fona ödediği miktar 23.7 milyar TL olurken, fondan kullandıkları miktar ise 33.1 milyar TL’yi buldu.

Patronlar için kar, işçiler için soygun aracı!

Kısacası Fon, patronlar için tatlı kar alanı haline gelirken, işçiler açısından bir soygun aracına dönüştü.

Rapordaki verilere göre, işsizlik ödeneğinden işini kaybedenlere yapılan ödeme 2016 yılında 4,5 milyar TL, 2017 yılında 4,9 milyar TL, 2018 yılında ise 5,9 milyar TL oldu. İşsizlik Sigortası Fonu’ndan işsiz kalan işçilere ödenen miktar ile patronlara aktarılan miktar arasındaki uçurum da üç yıl içerisinde büyüdü. Patronlar 2016 yılında fondan işsizlere göre 2,9 milyar TL fazla kullanırken bu sayı 2017 yılında 3,3 milyar TL, 2018 yılında ise 11,6 milyar TL’ye ulaştı.

‘Fondan yararlanma koşulları işçiler lehine iyileştirilmeli’

Raporda, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan, işçilerin ücretlerinin 3 ay ve gerektiğinde daha fazla bir döneme tekabül etmek üzere işsizlik fonundan ödenmesi kararına değinen Ağbaba, iktidarın bu karar ile ekonomik krizi bir bakıma kabul ettiğini ve patronlara destek olduğunu ifade etti.

Ağbaba, işsizlik fonu gelirlerinin artırılmasının ancak işçilerin bu haktan kesin olarak yararlanması ile anlamlı olacağını belirterek, fondan yararlanma koşullarının işçiler lehine iyileştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Bu kapsamda fondan yararlanmak için gerekli 3 yılda 600 gün sigorta şartının 180’e indirilmesi gerektiğini belirten Ağbaba, kıdeme göre farklılaşan faydalanma sürelerinin de uzatılmasını istedi. Ağbaba, patronların işçilere ödediği ücretlerin işsizlik sigortasından karşılanmaması gerektiğini dile getirerek sigorta fonunun yalnızca işsizlere ödenek olarak verilmesi gerektiğini ifade etti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar