‘Piyasanın sihirli eli’ de devletin eli de onlarla!

‘Piyasanın sihirli eli’ de devletin eli de onlarla!

Cengiz-Kolin-Limak ortaklığına ait şantiyelerde işçiler oldukça riskli koşullarda çalışmaya devam ederken, ciroları düşen oteller Ankara Tren Garı içindeki “The Ankara Hotel”de olduğu gibi corona gerekçesiyle kapatılıp, işçiler ücretsiz izne çıkarılabiliyor! Her taşın altından çıkan bu patronlar haberler üzerine topu yine devlete atan bir açıklama yaptı

Şantiyeler, tersaneler, büyük fabrikalar, tekstil atölyeleri corona salgını demeden işlemeye devam ediyor ve işçiler herhangi bir önlem alınmaksızın dip dibe çalıştırılıyorken; yükselen “üretimi durdurun” taleplerine patronlar, “devletten bir emir gelmeden durdurmayız” yanıtı verebiliyorlar. Salgın nedeniyle ciroları düşen hizmet sektöründeyse aynı patronlar kapılara kendileri kilit vurabiliyor; fakat işçilerin haklarını gasbetme pahasına. Kimisi ücretsiz izin dayatıyor kimisi yıllık izinlerini kullandırtıyor kimisi de işten çıkarıyor! Kısacası neoliberalizmin diskur edindiği “piyasanın gizli eli” corona-salgın demeden hükmünü yürütüyor!

Sözkonusu olan devletle özdeşleşmiş AKP ve onunla özdeşleşmiş inşaat patronları olunca bu daha net görülüyor. Binlerce işçinin oldukça kötü koşullarda ve riske açık bir şekilde çalıştırıldığı şantiyelerde iş devam ediyor. Fakat aynı patronların sahip oldukları hizmet alanındaki işletmeler, işçiler yllık izne ya da ücretsiz izne çıkarılarak kapatılıyor. Şantiyeleri neden kapatmıyorsunuz dediğinizdeyse “devletin böyle bir kararı yok” yanıtı alabiliyorsunuz.

Corona nedeniyle açıklanan “patronları destek programında” herkesi şaşırtmayı (!) göze alarak ev satışlarında kredi kolaylıkları getiren,  inşaat patronlarını ihya edecek başka düzenlemeler koyan devletse bir türlü bu emri vermiyor!

Bu kolaylıklardan en fazla yararlanan Cengiz-Kolin-Limak gibi büyük rant ve talan şirketlerinin şantiyelerinde iş devam ederken, otellerinde kapıya kilit vurulup, işçiler ücretsiz ya da yıllık izinlerini kullanmak karşılığında izne çıkarılabiliyor!

Ankara’da bulunan Cengiz-Kolin-Limak ortaklığına ait Ankara Tren Garı içindeki “The Ankara Hotel” örneğinde olduğu gibi… Alınan kararla birlikte otel 23.03.2020 tarihinden 15.04.2020 tarihine kadar kapalı kalacak ve bu süreçte yıllık izinleri olan işçilerin izinleri kullandırılacak, olmayanlar ise ücretsiz izne gönderilecek.

İşçileri günlerce tedirginlikle çalıştıran otel, cuma günü apar topar bir kararla yıllık izin hakları olanları bunu kullandırtarak izne çıkardı, bu hakkı olmayanları da ücretsiz izne… İtiraz eden işçilereyse “kısa çalışma ödeneği” alabilirsiniz denildi. Kısa çalışma ödeneği almanın koşulları, yapılacak işlemler ve aynı zamanda patronların kasasına bütçeden aktarılacak paralar başka bir boyutu.

İşçilerin ücretsiz izne çıkarıldığı ya da yıllık izin hakları olanlara bunun kullandırtıldığı haberi üzerine The Ankara Hotel’in sahibi olan Cengiz-Kolin-Limak ortaklığı, haberleri yalanlayan bir açıklama yaptı. Oldukça muğlak açıklamada topu yine kendisine kalkan olan devlete atarak şunları söyledi:

The Ankara Hotel’in  işçilerinin salgın gerekçesi ile ücretsiz izne çıkarıldığı haberi asılsızdır.

 

Hepimizin hassasiyetle yaklaşması gereken ve kısa sürede atlatacağımızı umduğumuz bu dönemde, çalışanlarımızın mağdur olmaması için gereken her türlü tedbiri aldık / almaya da devam ediyoruz. 

 

Bu süreçte uzaktan çalışması mümkün olan çalışanlarımıza bu imkanı sağlamanın yanısıra, işlerini uzaktan yürütmesi mümkün olamayan çalışanlarımıza gerek ücretli izin kullandırılarak, gerekse Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi” kapsamında kısa çalışma ödeneğinden faydalandırılarak mağduriyet oluşması engellenecektir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar