Polatlı’daki kum fırtınası mevsimlik işçileri vurdu!

  • In _
  • 12/09/2020
Polatlı’daki kum fırtınası mevsimlik işçileri vurdu!

Ankara kent merkezi ve ilçelerinde akşam saatlerinde başlayan kum fırtınası, Polatlı ve Haymana ilçelerinde mevsimlik tarım işçilerinin kaldığı çadırları yıktı. İşçiler çadırlarıyla birlikte erzaklarını da kaybetti

Beton yığınına dönen kentler, neredeyse her AVM için yeşilin katli pahasına yapılan asfalt yollar, kurutulan göller, oraya buraya kondurulan barajlar… İklim hareketlerini doğrudan etkileyen bu yağmacı-talancı politikaların sonucu; büyük sel felaketleri, heyelanlar, kuraklık ya da mevsim normalleri dışına çıkan hava durumlarıyla konuşmaya devam ediyor.

Bu anormalleşmenin son örneği de saat 15:00 sıralarında Ankara merkezinde ve ilçelerinde, özellikle de Polatlı’da meydana gelen kum fırtınası oldu. Meteorolojinin güneşli-normal bir gün olacak bilgisi verdiği kentte yaşanan fırtına kıyamet görüntülerine benzetildi.

Derme çatma çadırlarda barınan mevsimlik tarım işçileri bu fırtınanın sonuçlarını en dramatik biçimde yaşayanlar oldu. Çoluk çocuk barındıkları çadırları yıkıldı, zaten elverişsiz olan koşulları daha da kötüleşti.

MA’nın ulaştığı işçilerden Mesut Kaş, aileleri ile birlikte toplam 120 kişi olduklarını, kaldıkları çadırların yıkılması ile birlikte içindeki erzaklarının da çoğunun döküldüğünü dile getirdi.

‘120 kişi 10 çadıra nasıl sığacağız?

Kimsenin yaralanmadığını ama maddi hasarlarının fazla olduğunu ifade eden Kaş, patronlardan sadece birinin fırtına sonrasında kendilerini ziyarete geldiğini, onun da ambulansı arayıp gittiğini paylaştı. Kaş, “Perişan durumdayız. Yapabildiğimiz kadarıyla yıkılan çadırlarımızı onarmaya çalıştık ama 120 kişi kalan 10 çadıra nasıl sığacağız belli değil. Kimse bizi ne aradı ne sordu” diyerek yardım istedi.

Tarım işçileri ortaya çıkan görüntüleri videolaştırarak sosyal medya üzerinden yardım çağrısında bulundular. “Çoluk çocuk perişanız. Nerede yatacağız, ne yapacağız?” diyerek yardım isteyen işçilere Ankara BB’nin yemek ulaştırdığı öğrenildi.

Fakat barınma ve diğer sorunlarının nasıl çözüleceği konusunda bir bilgi yok.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar