Polis Baro Başkanlarına ve avukatlara yine saldırdı

Polis Baro Başkanlarına ve avukatlara yine saldırdı

Polis, baroların yapısını değiştiren, “çoklu baro”ların önünü açan yasa teklifine karşı Ankara’ya gelen baro başkanları ve avukatlara saldırdı

Baroların yapısını değiştirmeyi öngören yasa değişikliği teklifine karşı çıkan baro başkanları bugün Ankara Adliyesi’nde bir araya geldi.

Savunma Yürüyor!”, “Çok Baro Yok Barodur!”, “Baroma Dokunma!” pankartı taşıyan binlerce avukat, “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Bölünmüş baro yok adalettir!” ve “Feyzioğlu istifa!” sloganlarıyla yürüyen Baro Başkanlarının suç duyurusu öncesi polis adliye çevresini bariyerlerle çevirdi. Adliye bahçesinde bulunanları “güvenlik” ve “arama” gerekçeleriyle çıkaran polis basın mensuplarının da alanda bulunmasına izin vermedi. Avukatların kimlik göstererek girişine izin verilirken çok sayıda polis adliye bahçesine konuşlandırıldı.

Katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin adına sloganlar eşliğinde Ankara Adliyesi’ne gelen Diyarbakır Barosu avukatları, Elçi’nin adını hep bir ağızdan haykırarak, “Yaşasın halkların kardeşliği!” sloganı attı.

Baskı rejiminin sopasına hiçbir zaman boyun eğmeyeceğiz” diyen Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan şunları söyledi:

Güçlülerin bizi bölmek için gösterdiği sopaya karşı itirazımız, kalplerine saldığımız korkunun göstergesidir, onurumuzdur. Savunmadan hiç haz etmediniz, biliyoruz. Teslim alamadığınız baroları parçalayarak cübbelerimize düğme dikmeye çalışıyorsunuz. İstiyorsunuz ki herkes sussun bu karanlık böyle sürsün. Sizden öncekilere de söylemiştik. Bu projenin sahiplerinin ilk cümlesinin ‘Avukatımı istiyorum’ olduğunu unutmayın. Tarih aydınlık ve umut için mücadele edenleri yazar.

 

Barolar çok oldu diyorsunuz ya. Siz yargıyı bağımlı kıldıkça, insan haklarını ayaklar altına aldıkça biz de çok olmaya devam edeceğiz. Siz çocuk cinayetlerine, kadın cinayetlerine doğa talanına sessiz kaldıkça biz çok olmaya devam edeceğiz. Çünkü bu ülkede avukatlar var.

 

Aydınlığı onlar temsil ediyor. Demokrasi adına ne varsa onlar temsil ediyor. Bizlere iyi bakınız. Teker teker saymakla bitireceğinizi düşündüğünüz avukatlar gökyüzü kadar büyük kararlılığı cübbelerinin altında taşıyorlar. Susmuyoruz, korkmuyoruz, biat etmiyoruz.

Baro başkanlarının yürümesine izin vermeyen polis biber gazı sıktı. Saldırı sırasında bazı avukatlar yere düştükleri görüldü. Ulus’a doğru yürümek isteyen avukatları engelleyen polis biber gazıyla saldırısını sürdürdü.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar