Polis bu sefer de Edirne Keşan’da terör estirdi

Polis bu sefer de Edirne Keşan’da terör estirdi

Dün Tekirdağ, İstanbul’un çeşitli ilçeleri, Urfa ve Cizre’de sokağa çıkma yasağının ihlal edilmesini bahane ederek halka terör estiren polis, bugün de Edirne Keşan’da 13 yaşındaki bir çocuğu ve babasını evlerinin önünde dövdü, halkın tepki göstermesine havaya ateş açarak yanıt verdi

Dün Tekirdağ-Çorlu, İstanbul Kadıköy-Zeytinburnu-Eyüp-Sultangazi, Urfa ve Cizre’den sokağa çıkma yasağının ihlal edildiğini bahane eden polis ve bekçiler hem sokakta olanlara hem de “ne yapıyorsunuz?” diye tepki gösterenlere saldırmış, aralarında çocukların da olduğu emekçileri coplarla dövmüş, yere yatırmış, ters kelepçe takmış, bazı yerlerde gaz sıkmış, hakaret ve küfürler yağdırmışlardı.

Sosyal medyaya yansıyan görüntüler ciddi bir toplumsal tepki yaratmış ve bu tepkiler üzerine emniyet müdürleri bir yandan halkı suçlarken diğer yandan da “orantısız şiddet uyguladığı iddia edilen memurlara görevden el çektirdik, soruşturma başlattık” açıklamaları yapmışlardı.

İçişleri Bakanlığı da sözcüsü üzerinden görüntülerin yarattığı infiale çatmış, art niyetli kişilerden bahsedip, “ne olursa olsun aslolan polisimizin görevini yapmasıdır” demişti.

Bundan sonra böyle, bu da tatbikatı” anlamına gelen bu yaklaşım bugün de Edirne Keşan’da yinelendi. Avukat Bek, ilk önce Adana olarak paylaşım yapmıştı. Daha sonra kendisinin Adana EM’den arandığını ve görüntülerin Adana’dan değil, Edirne Keşan’dan olduğunun söylendiğini belirtti.

Avukat Tugay Bek’in Twitter’dan paylaştığı görüntülerde polis, 13 yaşındaki bir çocuğu ve babasını dövüyor. Evlerinin önünde dövülen baba ve oğlu gören çevredekiler tepki gösterince bir polis havaya birkaç el ateş açıyor.

Devletin korona bahanesiyle tatil günlerinde ilan ettiği sokağa çıkma yasağının toplumsal denetim ve kontrol, zora dayalı toplumsal hegemonya için kullanılan bir araca nasıl dönüştüğünün tipik ifadesi olan bu gelişmeler geleceği gösterdiği gibi, bugünden tutum almaya da çağırıyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar