Polisin engellediği 10 Ekim Katliamı anması Ulus’ta yapıldı

Polisin engellediği 10 Ekim Katliamı anması Ulus’ta yapıldı

10 Ekim Katliamı’nın 5. yılında Gar önünde yapılmak istenen anmaya polis izin vermedi. Ulus Metro’da toplanan gençlik örgütlerine saldırarak 11 kişiyi gözaltına alan polis, daha sonra yeniden toplanan kitlenin katliamın gerçekleştiği alana geçişini engelledi. Anma, Ulus Metro’su çıkışında yapıldı

Cizre ve Sur başta olmak üzere Kürt kentlerinin yakılıp yıkıldığı, insanların bodrumlarda diri diri yakılarak katledildiği savaş politikalarına karşı Ankara’da düzenlenecek mitinge katılmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce devrimci, demokrat, yurtsever insana dönük gerçekleşen ve 103 insanın ölümsüzleşmesiyle sonuçlanan 10 Ekim Katliamı’nın 5. yılında katliamın gerçekleştiği Gar önünde yapılmak istenen anmaya polis izin vermedi.

10 Ekim 2015 tarihinde devletin bilgisi dahilinde Ankara Gar Meydanı’nda patlatılan IŞİD bombalarıyla gerçekleştirilen bu büyük katliamın 5. yıldönümünde de aynı saldırganlık devam ettirildi.

DİSK, KESK, TMOBB, TTB, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nin çağrısıyla Ulus’ta toplanarak Ankara Garı’na yürümek isteyen kitleyi engelleyen polis, Ulus Metro’da toplanan gençlik örgütlerine saldırdı ve 11 kişiyi gözaltına aldı.

Ardından yeniden biraraya gelen kitleye polis sık sık “pandemi” gerekçesiyle dağılmaları yönünde anons yaptı. Polisin Gar Meydanı’na geçişe izin vermemesi üzerine Ulus metro çıkışında insan zinciri oluşturarak, yolu trafiğe kapatan kitle sık sık “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP!”, “10 Ekim’i Unutma, Unutturma!” sloganlarını haykırdı.

Gar Meydanı’na gidemeyen kitle Ulus metro çıkışında katliamda yaşamını yitirenlerin isimlerini tek tek haykırarak, anma yapıldı. 103 kişinin ismini okuyan kitle, katliamda yaşamını yitirenlerin resimlerinin bulunduğu “10 Ekim’i Unutma, Unutturma!” yazılı pankartın üzerine karanfillerini bıraktı.

10 Ekim Katliamı'nın 5. yılında Gar önündeyiz

Yoldaşlarımızın kanının döküldüğü meydandan: Devletin kolluk güçleri bu resimlerdeki insanları unutmayın. Burda en zor koşullarda yaşayan, çalışan insanlar var, onları 10 Ekim’de katlettiniz. Asla, asla unutmayacağız. İnşaat İşçilerinin kurucu üyelerini unutmayacağız. 103 canımızı unutturmayacağız. Hesabını vereceksiniz, hesabını eninde sonunda vereceksiniz!

Gepostet von Alınteri Gazetesi am Samstag, 10. Oktober 2020

Anma sırasında polisin dağılın anonslarına karşı katliamda ölümsüzleşen altı İnşaat-İş kurucu üyesinin fotoğraflarının bulunduğu döviz gösterilerek, “Devletin kolluk güçleri bu resimlerdeki insanları unutmayın. Burda en zor koşullarda yaşayan, çalışan insanlar var, onları 10 Ekim’de katlettiniz. Asla, asla unutmayacağız. İnşaat İşçilerinin kurucu üyelerini unutmayacağız. 103 canımızı unutturmayacağız. Hesabını vereceksiniz! Hesabını eninde sonunda vereceksiniz!” diye yapılan konuşma dikkat çekti.

Polis kitle dağılırken de aynı saldırgan tutumunu sürdürdü. Kitleyi, hemen herkese bir polis düşecek kadar yoğun bir abluka altında Kızılay’a kadar takip etti.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar