Polisin katletme yetkisinin altı bir kez daha çizildi!

Polisin katletme yetkisinin altı bir kez daha çizildi!

Yargıtay da Ethem yoldaşın katili polis Ahmet Şahbaz’a verilen 15 bin 200 TL’lik adli para cezasını onayladı!

Ethem yoldaşın katili polis Ahmet Şahbaz’a verilen 15 bin 200 TL’lik adli para cezası Yargıtay tarafından da onaylanarak polisin korkusuzca adam öldürmesi politikası nihayete erdirildi!

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’a konuşan ailenin avukatı Murat Yılmaz, devletin bu politikasını teşhir ederek, hukuk alanında yürütecekleri mücadele konusunda şunları belirtti:

Ethem Sarısülük Kızılay’ın ortasında herkesin gözü önünde Ahmet Şahbaz tarafından vurularak öldürüldü. Dosya Ankara’dan Aksaray’a kaçırıldı. Yargıtay, bir ölüme verilen para cezasını onadı. Protesto hakkını kullanan bir insanın silah kullanan kolluk gücü tarafından öldürülmesinin cezası 15 bin TL. Bu tamamen cezasızlık politikasıdır. Yargı, polisin karıştığı dosyalarda polisi bu şekilde kolluyor. Aynı zamanda Gezi’deki direnişe yönelik verilen bir karar. Tayyip Erdoğan ‘Polise emri ben verdim’ demişti. Aslında siyasi iktidar da buna göre hareket etmiştir. İtirazlarımızı önce Anayasa Mahkemesi, sonra AİHM’ye taşıyacağız. Bu davada haklıyız. Kamuoyu önünde gerçekleşen bir cinayet 15 bin TL ile kapatılamaz.

Başından sonuna kadar ‘kim için hukuk?’ sorusu pervasızca yanıtlandı!

Ethem yoldaş Gezi Direnişi sırasında Ankara Kızılay’da yapılan eylemlerde polis Ahmet Şahbaz’ın silahından çıkan mermiyle kafasından vurularak ağır yaralandı. Kaldırıldığı hastanede tam 14 gün boyunca ölüme direndikten sonra doğum gününde ölümsüzleşti.

Onu polise verilen öldürme yetkisiyle katledenler cenazesinin vurulduğu yere getirilmesini yasakladı, cenazeye katılanlara saldırdı.

Ankara Emniyeti tarafından saklanan Şahbaz, 24 Haziran 2013’te adliyeye polis ordusu eşliğinde getirilerek ifade verdi ve sonunda meşru müdafaa gerekçesiyle serbest bırakıldı.

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan dava sürecinde de emniyet mahkemeyi ablukaya aldı. Şahbaz, duruşmaya peruk, takma bıyık ve gözlük takarak “gizli” sanık gibi geldi. 7 Temmuz 2014’te tutuklanan Şahbaz, yetkisiz mahkeme tarafından yasadışı bir şekilde 3 Eylül 2015’te tahliye edildi.

Mahkeme, dava sonunda Şahbaz’a 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası verdi. Ancak Yargıtay kararı usulü eksiklikler gerekçesiyle bozdu. 6. Ağır Ceza Mahkemesi, adli tatildeyken nöbetçi heyet tarafından dosya güvenlik gerekçesiyle Aksaray’a gönderildi.

Aksaray 1. Ağır Ceza Mahkemesi, sanığı hiçbir duruşmaya getirtmedi. Bu duruşma sonunda Şahbaz’a “taksirle ölüme neden olmak suçundan 10 bin 100 TL adli para cezası verildi. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, cezayı az bularak kararı bozdu. Aynı mahkeme, cezayı 15 bin 200 TL’ye çıkardı. Avukatlar cezanın az olduğu gerekçesiyle karara bir kez daha itiraz etti. Ancak Yargıtay 1. Ceza Dairesi, kararın hukuka uygun olduğu gerekçesiyle cezayı onadı.

Böylece polisin sembolik para cezalarıyla adam öldürme yetkisini tepe tepe kullanabileceği mesajının altı bir kez daha çizilmiş oldu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar