Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu birçok hastanede yapılan törenlerle anıldı

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu birçok hastanede yapılan törenlerle anıldı

Türkiye’deki ilk koronavirüs vakasını tespit eden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu bugün Nakkaştepe Mezarlığı’na defnedildi . Taşçıoğlu için meslektaşları saygı duruşunda bulundu, Türkiye’nin birçok hastanesinde aynı şekilde törenler yapıldı

Türkiye’deki ilk yeni koronavirüs vakasını tespit eden ve öğrencileri tarafından “Hocaların hocası” olarak anılan İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye Profesörü Cemil Taşçıoğlu, bugün Üsküdar Nakkaştepe Mezarlığı’nda defnedildi. Tedavi gördüğü süreçte “üzerimde her türlü ilacı deneyebilirsiniz” diyebilen, hastalık teşhisi konulduğu anlardan 1 saat öncesine kadar hastalarına bakan Taşçıoğlu, Çapa başta olmak üzere Türkiye’nin birçok hastanesinde yapılan törenlerle anıldı.

Çapa’daki çalışma arkadaşları Fakülte önünde saygı duruşunda bulunarak, kendilernde bıraktığı izleri konuşmalarında dile getirerek onu andılar.

Fakülte önünde sosyal mesafe kuralına uygun olarak gerçekleştirilen anmada, bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuşan İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Tükek, “İç hastalıklarının ulu çınarı Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu için toplandık. Acımız gerçekten çok büyük, bizim için çok kıymetli bir insan. Yıllarca beraber çalıştığımız, üstün nitelikleri olan, kendisini tıbba adamış, eğitim kişiliği ile öne çıkmış bir kişiden bahsediyoruz. Kaybetmenin üzüntüsünü derin bir şekilde yaşıyoruz. Kendisi inşallah son kaybımız olur. Başka kayıplar yaşamamayı ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘Tanı konmadan 1 saat öncesine kadar çalışıyordu, görev şehididir’

Aynı odayı paylaşan mesai arkadaşı İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerim Güler ise koronavirüs tanısı konmadan 1 saat öncesine kadar çalışmaya devam ettiğini belirtti. Prof. Dr. Güler, “Ben 40 yıldır beraber çalışıyorum. Aynı odayı kullanıyorduk. Cengaver gibi çalışıyordu. Görev şehididir. Pazartesi günü beraberdik. Hastaya baktı her tarafının ağrıdığını, öksürdüğünü, ateşinin olduğunu söyledi. Hemen servis muayene bölümüne geçtik ve bu bahtsız tanı konuldu. Çok direndi ama maalesef kaybettik. Genel dahiliye camiası için çok büyük bir kayıp. Son ana kadar beraberdik. Saat 10.00’da teşhis konuldu. Saat 09.00’da hasta muayene ediyordu. O kadar özveri ile çalışıyordu. Üzüntümüz çok büyük” diye konuştu.

‘Çınarımızdı babamızdı. Her şeyi ondan öğrendik’

12 yıl Prof. Dr. Taşçıoğlu ile çalışan hastane personeli Yıldız Gedik de anma töreninde gözyaşlarını tutamayanlar arasındaydı. Gedik, “O bizim her şeyimizdi, çınarımızdı, babamızdı. Her şeyi ondan öğrendik. 1 Nisan şakası yaptı sanki. İnanamıyoruz. Çok üzüntülüyüz. Acımızı paylaşamıyoruz. Tek söyleyeceğim şey bir çınardı. Koltuğunun altına aldı hepimizi, bizim için kötü bir kayıp. 12 yıldır beraber çalışıyoruz. Çok emeği var bende çok hakkı var” diye konuştu.

Taşçıoğlu için diğer kentlerdeki hastane ve sağlık kurumları önünde de sağlık çalışanları tarafından saygı duruşunda bulunuldu.

Prof. Taşçıoğlu’nun tedavi gördüğü Çapa Tıp Fakültesi yoğun bakım ünitesinde iki doktorun daha tedavi altında olduğu öğrenildi.

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun yanısıra Prof. Dr. Fevzi Aksoy, Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu ve Prof. Dr. Feriha Öz de bu süreçte hayatlarını kaybeden diğer bilim insanları oldu!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar