Real direnişçileri ve Makro/Uyum Market işçileri Maltepe Piazza’daydı

Real direnişçileri ve Makro/Uyum Market işçileri Maltepe Piazza’daydı

Tazminat hakları gasp edilen Real direnişçileri ile Makro/Uyum Market işçilerinin bugünkü eylem adresi Maltepe Piazza AVM’ydi

Beğendik Grup tarafından hileli şekilde iflasa sürüklenen ve hileli iflas yoluyla tazminat hakları gasp edildikleri için 11 aydır direnişte olan Real direnişçileri ile Migros’a satıldıktan sonra işsiz kalarak tazminat hakları gasp edilen Makro/Uyum Market işçilerinin bugünkü eylem adresi Maltepe Piazza AVM’ydi.

“Tazminat hakkımız, söke söke alırız!”, “Kahrolsun sarı sendikacılık!”, “Media Markt’a girme, zulme ortak olma!” sloganları ile başlayan eyleme AVM’de bulunan çok sayıda kişi, alkışlar tutarak destek verdi. Sendika başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun da konuşma yaparak yer aldığı açıklamada “onlarca yıllık alınterimiz ve kazanılmış haklarımızı yerli ve yabancı sermaye sahiplerine ve para babalarına yedirmeyeceğiz” denildi.

Hileli iflasla tazminat haklarının gasp edilmek istendiğini belirten işçiler, AVM’de bulunanlara seslenerek direnişi kazanana kadar Media Markt’tan alışveriş yapmamalarını istediler.

Buradaki eylemin ardından bir üst katta bulunan Macro Center’ın önüne geçilerek tazminat hakları gasp edilen Makro/Uyum Market işçilerinin eylemi başladı.

“İşçi düşmanı Macro Center!”, “Her yer Macro, her yer direniş!”, “Macro’ya a girme zulme ortak olma!” “Macro işçisi köle değildir!”, “Uyum işçisi köle değildir!” sloganlarıyla AVM’nin bir üst katına çıkarak Macro Center’ın önünde toplanan işçiler, 1 ila 18 yıl arası değişen tazminat haklarının bir an evvel kendilerine ödemesini talep ettiler. Mağaza içinde bulunanlara ve alışveriş yapanlara yaşadıkları hak gasplarını anlatan sendika temsilcileri ve işçiler, direniş süresince kendilerine destek için MİGROS ve Macro Center mağazalarından alışveriş yapılmamasını istediler. 14 yıldır çalıştıktan sonra işten çıkarılarak tazminat hakkı gasp edilen işçilerden Hasan Mercanoğlu burada bir açıklamada bulundu.

Çalışanların bir kısmının MİGROS’da işe başlatıldığını, bir kısmının da farklı işlerde iş bulduğunu ve geri kalanın işsiz kaldığını vurgulayan Mercanoğlu, “bugüne kadar bu marketlerde çalışan 1500 işçiye ne bir kıdem tazminatı ödemesi yapıldı ne de ödeme için herhangi bir tarih verilmedi” dedi.

Buradan Makro Market patronu Şeref Songör ile MİGROS Genel Müdürü Ömer Özgür Tort’a sesleniyoruz diyen Mercanoğlu, “bizler sizlerin ticari işbirliğinizin sonucu olarak hala tazminat haklarımızı alamadık. Onca yıl bu şirkete büyük bir özveriyle emek verdik, gasp edilen hakkımızı istiyoruz. Bizler için gereğini yapmadığınız sürece mücadeleye devam edeceğiz. Migros’a ile başlayan arkadaşlarımız maalesef iş kaygısıyla eyleme katılamadılar ama bizler onlarında haklarını gasp ettirmeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Eylem, Makro/Uyum Market işçilerinin yarın akşam İstanbul’dan yola çıkarak Makro Market’in Ankara Kazan’daki merkezi önünde yapacakları eylemin çağrısıyla son buldu.

İşçiler şimdi de Macro Center önünde

Gepostet von Alınteri Gazetesi am Dienstag, 10. Juli 2018

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar