Recep Hantaş’ı vuran polis tahliye edildi!

Recep Hantaş’ı vuran polis tahliye edildi!

Recep Hantaş’ı vuran polis, kılıf uydurma gereği bile duyulmadan, “kuvvetli suç şüphesi var’ denilerek tahliye edildi

Polisin öldürme yetkisini tepe tepe kullanması ve halkın çocuklarına gözünü kırpmadan kurşun sıkmasını teşvik edecek bir karar daha alındı. 14 Nisan’da sabaha karşı 04:00 sıralarında Diyarbakır Sümerpark’ta arkadaşıyla oturan Recep Hantaş’ı kurşun sıkarak öldüren polis K.B., kuvvetli suç şüphesine rağmen tutuklu bulunduğu cezaevinden tahliye edildi.

Polis K.B. Hantaş’ı öldürmesinin akabinde Diyarbakır 2’nci Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla “bilinçli taksirle ölüme neden olma” suçuyla tutuklanmıştı. Hantaş’ın ölümünden sonra tutuklanan K.B’nin avukatının Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliği’ne yaptığı itiraz üzerine 24 Mayıs’ta tahliye edildiği öğrenildi.

Tahliye gerekçesiyse “kılıf uydurmak umurumuzda değil” niteliğinde…

Mezopotamya Ajansı’ndan Aydın Atay’ın haberine göre K.B.’nin avukatı Mustafa Demir, Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kuvvetli suç şüphesiyle tutuklanan sanığın tutukluluğuna itiraz etti.

İtirazı değerlendiren Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliği, 24 Mayıs’ta K.B.’nin tutuksuz yargılanmasına karar verdi. K.B., karar üzerine 40 günlük tutukluluğun ardından tahliye edildi.

Kuvvetli suç şüphesine rağmen serbest

Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliğince alınan kararda kuvvetli suç şüphesi ve somut delillere rağmen polis memurunun tahliye edilmesi şu gerekçelerle açıkladı:

Dosya kapsamı dikkate alındığında şüpheli hakkında kuvvetli suç şüphesi varlığını gösteren somut deliller var ise de; şüphelinin 14 Nisan 2019 tarihinde tutuklandığı, mevcut delil durumu, delillerin toplanmış oluşu, tutukluluk halinin tedbir mahiyetinde oluşu ve tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurulduğunda, tutukluluk halinin devamının ölçülü ve orantılı olmayacağı anlaşılmakla, Diyarbakır 2’nci Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Nisan 2019 tarihli kararının kaldırılarak şüpheli hakkında tahliye kararı verilmesi gerektiği görülmekle aşağıdaki şekilde karar verilmiştir.

 

Diyarbakır 2’nci Sulh Ceza Hakimliğinin sorgu sayılı tutuklama kararı ile tutuklanan, tutukluluk halinin kaldırılarak tahliyesine, şüpheli hakkında soruşturma tamamlanıncaya kadar adresine en yakın karakola her hafta Pazartesi ve Cuma günleri giderek imza atmak suretiyle adli kontrol ve yurt dışına çıkma yasağı uygulanmasına karar verildi.

Hantaş’ın ölümünden sonra polis aileye “yanlışlıkla vurduk” demişti. Olay anında yanında bulunan ve polislerce gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Hantaş’ın arkadaşı R.Y. de parkta oturdukları sırada herhangi bir ikaz yapılmadan polislerin ateş açtığını belirtmişti.

Vali ise polisin ve tanığın bu söylemine rağmen “dur ihtarına uymadığı için vuruldu” açıklaması yapmış; fakat bu açıklamada Hantaş’ın otopsi raporuyla yalanlanmıştı!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar