Renault’taki işçi kıyımına ‘aidiyet’ gerekçesi!

Renault’taki işçi kıyımına ‘aidiyet’ gerekçesi!

Oyak-Renault’tan 14 işçi ‘işyerine olan aidiyet duygusunun zayıfladığının gözlemlenmesi’ gerekçesiyle işten atıldı, 400 sözleşmeli işçinin sözleşmesi de gerekçe gösterilmeksizin yenilenmedi!

Metal işkolunda 2019-2021 dönemi MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi dönemi başlamışken patronların saldırı hamleleri de devreye girdi. Bu sefer “kriz”, “üretimde daralmaya gitmek” gibi gerekçelerle değil ‘işyerine olan aidiyet duygusunun zayıfladığının gözlemlenmesi’ gibi bir gerekçe var karşımızda.

Yıllardır Bursa’daki Oyak-Renault otomobil fabrikasında çalışan 14 işçinin işine; bu keyfi gerekçeyle son verilerek, önümüzdeki TİS döneminin nasıl geçeceğinin de mesajı verilmiş oldu. Bu saldırı elbette kriz koşullarının patronlar tarafından nasıl bir saldırıya gerekçe yapıldığını da çarpıcı bir biçimde gösteriyor.

Gazete Duvar’daki habere göre Renault patronları 400 sözleşmeli işçinin sözleşmesini ise gerekçe göstermeden yenilememe kararı aldı!

Fabrika tarafından gönderilen ve işçilerin eline yeni ulaşan 16 Temmuz tarihli bilgilendirme yazısında şu ifadeler yer aldı:

Şirketimizde 04.05.2004 tarihinden beri çalışmaktasınız. Son göreviniz Mekanik Bakım Operatörü’dür.

 

Çalışmanıza devam etmekte iken, yapılan bir kısım inceleme ve değerlendirmeler neticesinde, işyerine karşı aidiyet duygunuzun zayıfladığının gözlemlendiği, buna bağlı olarak işçi işveren arasındaki karşılıklı güvene dayalı ilişkinin olumsuz yönde etkilendiği, bu durumun birbirine tamamlayan parçalardan oluşan üretim organizasyonuna zarar verebileceği, üretim süreçlerini olumsuz yönde etkileyebileceği hususları tespit edilmiştir.

 

Yukarıda açıklanan nedenlerle, iş akdinizin 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17 ve devamı maddeler uyarınca ve 16.08.2019 tarihi itibariyla feshedilmiş olduğu hususunu bildiririz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar