Roboski, bir daha asla!

Roboski, bir daha asla!

Ankara İHD ve Roboski için Adalet Girişimi tarafından Roboski Katliamı’nın 86’ıncı ayında açıklama yapıldı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, Roboski Katliamı’nın 86’ıncı ayına ilişkin şube binasının önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Roboski ve tüm katliamlar için adaleti talep etmek adına bir araya geleceğimiz ve adaleti sağlayacağımız güne kadar yataklarımızda rahat uyumayacağız, uyutmayacağız” denilen açıklamaya, İHD yöneticileri ve Roboski için Adalet Girişimi kurucuları katıldı.  Açıklamayı Roboski için Adalet Girişimi kurucularından Tanju Gündüzalp okudu.

Roboski Katliamı’nın üzerinden 86 ay geçtiğinin anımsatıldığı açıklamada, halen adaletin sağlanmadığı belirtildi. Ailelerin cenazelerine vaktinde ulaşmasının dahi engellendiğinin altını çizen Gündüzalp, “Kurtarma çalışması yapılmadığı için, aileler cenazelerini kendi imkanlarıyla taşıdılar. Katliam, 12 saat boyunca medya tarafından hiç duyurulmadı. Sanki hiçbir şey olmamışçasına ölüm sessizliği hakimdi ülkede. Ancak, Genelkurmay’ın açıklamasının ardından duyurulmaya başlandı. Zamanında duyurulup, müdahale edilmesine izin verilseydi, donarak ölenlerin bir kısmı bugün ailelerinin yanında olabilecekti” dedi.

Yargı sisteminin garantisi yok!

Avrupa İnsan Hakları (AYM)’nin Roboski davası için “İç hukuk yolları tüketilmedi” kararından sonra Roboskili ailelerin acılarına bir acı daha eklendiğine yer verilen açıklamada, davanın takipçisi olunacağı vurgulandı. Açıklamada, “Ülkenin yargı sisteminin garantisi olması gereken Anayasa Mahkemesinin basit gerekçelerle bakmadığı dava, mutlaka yeniden görüşülecektir. Katliamları devam ettirici niteliği olan cezasızlık geleneği, hukuku yok varsayma, maddi gerçekliğe ulaşmayı engelleyici uygulamalar, görünmeyen ellerle Roboski davası için de hala uygulanıyor” denildi.

Roboski’ye adalet gelmeden halklara adalet gelmez!

Roboski’ye adalet gelmeden Türkiye’ye adalet gelmeyeceği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Başta Roboski olmak üzere tüm insan yaşamını ve özgürlüklerini ortadan kaldıran savaşa ve şiddete karşı, hepimiz itiraz hakkımızı kesintisizce kullanacağız. Her zaman ve daima adalet için barışçıl mücadelemizi sürdüreceğiz. Adalet arayışının, bir arada ve barış içerisinde yaşamanın tarafıyız. Devlet ve iktidar şiddetine karşı, Roboski ve tüm katliamlar için adaleti talep etmek adına bir araya geleceğimiz ve adaleti sağlayacağımız güne kadar yataklarımızda rahat uyumayacağız, uyutmayacağız.”

Açıklamada son olarak Roboski’nin devletin ve iktidarın bir sınavı olduğuna dikkat çekilerek, barış ve adaletin yolunun Roboski’den geçeceğinin altı çizildi.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar