Rönesans Holding kölelik koşullarına isyan eden işçileri işten attı!

Rönesans Holding kölelik koşullarına isyan eden işçileri işten attı!

Yüklenici firmanın Rönesans Holding olduğu Başakşehir Şehir Hastanesi şantiyesinde bir taşeron ağı bünyesinde çalışan işçiler aynı zamanda Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda çalıştırılıyor, işçiler kötü barınma-beslenme-ulaşım sorunlarını protesto edince işten atılmalar başladı

İnşaat-İş, yüklenici firmanın Rönesans Holding olduğu İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi şantiyesinde, taşeron firma ERDE elektrik ve onun da alt taşeronu Potansiyel Elektrik bünyesinde çalışan işçiler ve üyelerinin kötü çalışma-barınma-beslenme-ulaşım koşullarına karşı tepki göstererek, protesto yürüyüşü yaptıkları için işten atıldıklarını açıkladı. Sendika, şu ana kadar aralarında üyelerinin de olduğu 10 işçinin gözaltına alındığını ve işçi kıyımının devamının beklendiğini belirterek, sürecin takipçisi olacağını vurguladı.

Başakşehir Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan işçilerin bir kısmının bir süreden beridir Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda çalıştırıldıklarını belirten İnşaat-İş, konuya ilişkin şu bilgileri paylaştı:

Yüklenici firmanın Rönesans Holding olduğu İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi şantiyesinde, Taşeron firma ERDE Elektrik ve onun da alt taşeronu Potansiyel Elektrik bünyesinde çalışan işçi arkadaşlarımız ve sendika üyelerimiz bir süredir Atatürk Olimpiyat Stadyumunda çalışmaktadır. Stadyumun tadilat işlerini yapan Rönesans Holding, hastane şantiyesinden işçilerin bir kısmını stadyum şantiyesine yönlendirdi.

 

Servis sorunlarından ve yemek molası sırasında oluşan uzun kuyruklardan dolayı dinlenme molalarını gerçekleştirmek şöyle dursun; yemek yemeden tekrar işe dönen işçi arkadaşlarımız var. Koğuşlarda tahtakurularının olduğu, herhangi bir ilaçlamanın yapılmadığı ve vücutlarında çeşitli yaraların oluştuğunu belirttiler.

 

Sabah servislere yarım saat erken binip stadyum şantiyesine götürülen işçi arkadaşlarımız ve üyelerimiz, akşam mesai bitiminde ise servislerin yarım saat geç hareket etmesinden dolayı dinlenme alanlarına geç bir saatte varmaktadırlar.

 

İşçi arkadaşlarımız ve sendika üyelerimiz bu kötü çalışma-beslenme-ulaşım ve barınma koşullarına karşı servislerden inip kaldıkları koğuşlara yürüyerek eylem gerçekleştirdiler. Bu eylemlerinden dolayı işten çıkartılan işçi arkadaşlarımız ve üyelerimiz var. İşten çıkarmaların süreceğini belirten üyelerimiz, şu ana kadar 10 işçinin işten atıldığı bilgisini verdiler.

 

İnşaat İşçileri Sendikası olarak bu sürecin takipçisi olacağımızı bildiriyoruz.

 

İnşaat işçisi köle değildir!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar